“Sadece evrak işi takip ediyorlar”22 Kasım 2013, Cuma

Her ay üyeleriyle bir araya gelen Sakarya Düşünce ve Dayanışma Platformu’nun  bu ayki toplantısı Tuna Tan Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Farklı bir konu ve konuklarıyla gündemdeki sorunları tartışan platformun konuğu Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar oldu. Toplantıda imar ve şehirleşme konularını değerlendiren Başkan Alemdar, önemli açıklamalarda bulundu.
 

“Akılcı bulmuyorum”
Toplantıda bir platform üyesinin “SAÜ’lü bazı öğretim üyeleri Sakarya’da yüksek katlı binalara karşı görüş bildiriyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” şeklindeki bir soruya Başkan Alemdar “Bu zamanda ve bu inşaat teknikleriyle hala 2 katta ısrar etmeyi ben pek akılcı bulmuyorum. Elbette çürük zeminlerden söz etmiyoruz ama sağlam zeminlere yüksek katlı pek hala yapılabilir” dedi.

 

“Bilim adamı belge çıkarır”
Yüksek katlı binalar konusunda açıklamalarını sürdüren Alemdar şöyle devam etti: “Bunu söyleyen bir ilim adamı ise orda burada görüş belirtmeyecek; çıkacak ortaya belgelerle konuşacak. Böyle yapılan açıklamaları yadırgıyorum. Biz de ODTÜ’ye çalışıyoruz. Adamlar çıkıyor bilimsel olarak yüksek katlı binaların mümkün olacağını söylüyor ama bizdeki bilim adamları ise tersini savunuyor”

 

Yapı denetim firmaları
Açıklamalarında yapı denetim şirketlerinin görevlerini yapmadıklarını savunan Alemdar, bazı şirketlerin olayları hala ciddiye almadıklarını iddia etti. Alemdar “Yaptıkları işlerde bizleri zor durumda bırakabiliyorlar. Bence evrak işi değil, teknik işlere ağırlık versinler. Örneğin bir yapıda eksiklik görüyoruz, bildiriyoruz ama teknik açıyla uğraşacaklarına başka işlerle meşgul oluyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“Eksiği bile yazamıyorlar”
Alemdar açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Yapı denetim şirketlerinin arazide gezdirdikleri elemanların çoğu teknik eleman değil. Sadece evrak işlerini takip ediyorlar. Dosyada eksik var diye söylüyoruz ama onu eksiği bile yazamıyorlar. Müteahhitler onlarla ciddi toplantı yapmak zorunda” / Erhan Tandoğan

 

Bu haber toplam 84881 defa okundu.