Sonunda bakanlık da kabul etti27 Mayıs 2014, Salı

SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Nisan ayında Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden ‘Sapanca Gölünde Sakarya ve Kocaeli illerinde insani tüketim dışında tahsis yoktur. Bunun dışındaki kullanımlar korsandır’ şeklinde bir yazı geldiğini söyledi.

Bakanlığa soruldu

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapılan SASKİ Genel Kuruluna Sapanca Gölü konusu damga vurdu. Toplantıda konuşan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, Sapanca Gölünün korunması için gerekli tüm çalışmaları yaptıklarını ifade ederek Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğüne Sapanca Gölünde ki tahsisleri sorduklarını ifade etti.

Tahsis yok

Genel Müdürlüğün yazısının geçtiğimiz ay kendilerine ulaştığını ifade eden Keleş, “Genel Müdürlük bize gönderdiği yazısında Sapanca Gölünden sadece Sakarya ve Kocaeli Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdarelerine su tahsisinin olduğunu ve bunun dışında tahsis olmadığını bildirdi. Yazıda ayrıca bu tahsisler dışında ki kullanımın kesinlikle korsan olduğu kaydedildi” dedi.

‘Bedelini ödeyecekler’

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın resmi yazısında Sapanca Gölü’nden SASKİ Genel Müdürlüğü’nün yıllık 67 milyon metreküp, İSU genel Müdürlüğü’nün ise 30 milyon metreküp tahsisi bulunduğunu kaydeden Rüstem Keleş, “Bakanlığımızın yazısında da açık bir şekilde SASKİ VE İSU dışındaki tüm su çekimlerinin korsan çekimler olduğu ortaya çıkmaktadır. SASKİ olarak buna asla göz yummadık ve gerekli hukuki girişimlerimizi yaptık. Sapanca Gölü’nden korsan bir şekilde su kullanan herkes bunun bedelini ödeyecektir. Bu bedel geçmişe dönük ve yasal faizleriyle birlikte mutlaka tahsil edilecektir” diye konuştu. / Haber Merkezi

Bu haber toplam 126711 defa okundu.