SASKİ’den tasarruf çağrısı28 Mayıs 2014, Çarşamba

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, önemli açıklamalarda bulundu. Rüstem Keleş, “Bölgemizde yaklaşık yedi yıllık periyotlarla kuraklık yaşanmaktadır. Son olarak 2007 yılında da bölgemiz kurak bir mevsim geçirmiş, ancak idare olarak aldığımız tedbirler sayesinde kuraklık vatandaşlarımıza hissettirilmeden atlatılmıştı. Yedi yıl sonrasında bölgemizde yine ciddi bir kuraklık yaşanmaktadır. Bu kuraklık maalesef 2007 yılındaki kuraklığa göre daha geniş bir bölgeyi etkilemektedir. Ülkemizin zaten su zengini bir durumda olmadığı da dikkate alındığında, vatandaşlarımızın yılın tüm zamanlarında suyu tasarruflu kullanmaları gerekiyor. Bu esasen bizim inanç ve kültürümüzün de bir gereğidir. Ne var ki böyle dönemlerde su tasarrufunun önemi bir kat daha artıyor” diye konuştu.

Eski şebekeler yenileniyor

SASKİ Genel Müdürlüğü olarak su tasarrufunun çözümü için önemli adımlar attıklarının altını çizen Rüstem Keleş, “SASKİ olarak, kayıp-kaçak oranı yüksek şebekeleri yeniliyoruz. Kaçak oranımızı her yıl düşürüyoruz. Ancak hala istediğimiz noktada değiliz. Önceden de planladığımız gibi, 2014 yılı bizim için bu konuda çok büyük kapsamlı projeleri hayata geçirme konusunda şehir içi şebeke imalatlarının başlayacağı yıl olacak. Bu noktada en fazla sıkıntı yaşadığımız, depremden sonra değişmeyen Erenler, Serdivan, Arifiye, Söğütlü İlçelerimizin içme suyu şebekelerini tamamen yenileyeceğiz. Bunun için 50 Milyon TL’ye yaklaşan bir yatırım gerçekleştireceğiz. Kurum olarak su tasarrufuyla ilgili mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. İnşallah bir iki yıl içerisinde de kaçak oranları noktasında Türkiye ortalamasından çok daha iyi noktalara geleceğiz” şeklinde konuştu.

Su tasarrufu ile ilgili beklentilerimiz

Su tasarrufu sadece SASKİ’nin başarabileceği ve önlem geliştirebileceği bir huşu değildir. Bu konuda toplumun bütün kesimlerine görev düşmektedir. Yerine hiçbir şeyin ikame edilemediği bu önemli varlığımız için ne yapılsa azdır. Elbette SASKİ üzerine düşen görevleri eksiksiz yapmanın gayreti içinde olacaktır. Vatandaşlarımızın özellikle, insani tüketim amacı dışındaki kullanımlarda kesinlikle dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizen Rüstem Keleş; “Ev içinde bireysel kullanımlarımız, iç tesisatlarımızın bakımı, damlatan muslukların değiştirilmesi, banyo, temizlik, rezervuarların kontrolü gibi hususlar toplamda büyük tasarruflar sağlamaktadır. Bunun yanında kesinlikle, araç yıkama, bahçe sulama, halı yıkama gibi etkinliklerin mümkünse ötelenmesi gerektiğini” vurguladı.

Kaçakları mutlaka ihbar edin

Rüstem Keleş, özellikle kaçak kullanım konusunda vatandaşlarımızın SASKİ’ye yardımcı olmaları gerektiğini, bu konuda ALO 185’i arayarak bu toplumsal değerimizi usulsüz kullananların ihbar edilmesi hususunda yardım ve destek beklediklerini ifade etti.

Bu haber toplam 128311 defa okundu.