Bu skor kimseyi yanıltmasın9 Kasım 2016, Çarşamba

İsterseniz yazıya hiç uzatmadan tersten başlayalım. Zirvede saflar sıklaşırken mutlaka kazanılması gereken bir maçtı; Sakaryaspor bunu bildiğini de gösterdi.90 dakikanın tek cümlelik özeti bu.

Her takım gibi aynı sistemle maça başlayan iki takım arasında oynanan karşılaşmadan 3 puanla ayrılan Sakaryaspor takımın galibiyeti kimseyi aldatmasın.

Sakaryaspor’un oynadığı ağır ve temposuz futbol ileriki haftalarda başımıza iş açacağını şimdiden söyleyebilirim.  

Maça dönersek; Sakaryaspor kenarlardan yapacağı ortalarla gol aradı.

Yeşil-siyahlılar 13. Dakikada Abdülkadir ile gole çok yaklaştı ancak bu oyuncunun kafa vuruşu üst direkten geri döndü.

HACUIOĞLU PENALTI KAÇIRDI

Hızlı hücumlarla rakip kale önünde etkili olmak isteyen temsilcimiz 28. Dakikada penaltı atışı kazandı. Günün en verimli ve çalışkan ismi Erçağ’ın düşürülmesiyle kazanılan penaltı atışı için topun başına gelen Murat’ın vuruşunu kaleci önledi. 

Penaltı atışı sonrası silkelenen Orhangazi takımı Pusat ve Ercan’la gole çok yaklaştı. Geldiği günden beri en iyi maçını oynayan kaleci Ozan, 33’üncü dakikada ayaklarıyla yüzde yüz gol pozisyonunu önledi.

Oyun kurmakta, hücum organizasyonu yapmakta, pozisyon bulmakta zorlanan temsilcimiz uzun süre maça ağırlığını koyamadı.

İlk 45 dakikada Yeşil-Siyahlıların bir etkili pozisyonuna karşılık, Orhangazi’nin iki sahici gol girişimini notlarımız arasına aldık.

Taraftarının müthiş desteğini arkasına alarak ikinci yarıya oldukça istekli başlayan  Sakaryaspor, rakip sahada baskıyı iyice arttırdı.

Temsilcimiz savunmasını iyice öne çıkararak kalabalık bir şekilde Orhangazi kalesini zorlayıp durdu ve sonunda aradığı golü buldu. 48. Dakikada altı pas içinde topla buluşan A.Kadir meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu: 1-0.

ŞANLI’YA BENDEN TAVSİYE  

Gole kadar oyunu daha çok kendi sahasında kabullenen Orhangazi, kalemizde daha çok gözüktü.

Golden sonra Sakaryaspor’un oyundan düşmeye ve rakibi de oyunda daha çok görünmeye başladı. Rakip takım çok etkili kontra çıkışlar yaptılar. Bunun tek sebebi yeni genç antrenörümüz Tuncay Şanlı’dır. Şanlı’nın bu takımda en çok başarılı olmasını isteyen futbol adamlarının başında geldiğimi açıkça belirtmek isterim. Yıllardır aynı isimlerden bıktık usandık artık. Artık yeni jenerasyona şans verilmeli; ancak Tuncay böyle basit hatalar yaparsa antrenörlük hayatı başlamadan biter. Futbolculuğunu asla eleştirmem. Ancak antrenörlük ve futbolculuk bambaşka bir şey… Bunu dünkü maçta bir kez daha gördüm. Şanlı’nın maçın başından sonuna kadar sahanın en kötülerinden Ferhat ve Murat Hacıoğlu’na bu kadar tahammül etmesini bir türlü anlamadım. Ayrıca maçın kilit isimlerinden Talha’nın oyundan çıkması da çok anlamsızdı.

Bir takımı taşıyan orta saha oyuncularıdır. Bir takımın kalitesi orta sahada oynayan oyunculardan geçer. Bunları Tuncay Şanlı’nın çok iyi bilmesi gerekir. Benden söylemesi.

ORTA SAHA HİÇBİR ŞEY ÜRETMİYOR

Dönelim maça; Orta sahada Ferhat ve Serdar ve çok etkisiz kaldı. Orta sahada pas verecek çabuk oynayacak ve final pası atacak oyuncu yok.

Yerini bulmayan paslar, bilinçsiz hücum organizasyonları dün kendini bir kez daha fazlasıyla gösterdi.  Bu eksiklik sezon başından beri vardı zaten. Bugüne kadar bu kadar hiçbir zaman gözükmedi bu kadar.

Ferhat’ın takımına olumlu hiçbir katkısı olmadı. Bir futbol takımında oyun kurucu olarak sahaya çıkan, yani işi omuzlayan futbolcular savaşçı özelliklere de sahip olmalı.

Yeşil-Sarılıların, orta sahasındaki organize olamama sıkıntısı takım oyunu uygulamasına imkan vermedi.

KÖTÜ GÜNDE DE KAZANABİLMEK

Temsilcimizde Ferhat, Ahmet, Serdar ve Abdülkadir bildiğimiz kimliklerinden o kadar uzaktı ki!

Yeşil-siyahlı takımın özellikle son 15 dakikada yakaladığı fırsatlar çekiciydi. Yüzde yüz gol pozisyonlarını cömertçe harcayan Yeşil-Siyahlı oyuncular farkın açılmaması için ellerinden geleni yaptılar.

Maç boyunca saç baş yolduran Abdülkadir, 90. Dakikada bir kez daha sahneye çıkarak maçın skorunu tayin eden isim oldu. 2-0’dan sonra sahada Yeşil-Siyahlı taraftarların şovu vardı. Kalan sürede başka gol olmayınca maç Sakaryaspor’un üstünlüğü ile sona erdi.

Gerçekleri yazmak gerekirse Sakaryaspor gerçek bir oyun iştahı ortaya koyamadı.

Sakaryaspor, Orhangazi maçında beklenen futbolu oynayamamasına karşın galip gelmeyi başardı. Yeşil-Siyahlı takım, bir anlamda “kötü gününde de kazanabilecek” birikime sahip olduğunu göstermiş oldu.

ERÇAĞ’A BAYILDIM

Kendisini yılardır tanırım. Çok beğendiğim ve kalitesini asla tartışmayacağım oyuncular arasında… Her geçen gün eski günlerine döndüğünün sinyallerini veren tecrübeli oyuncunun dünkü performansına bir kez daha hayran kaldım. Oyunda kaldığı süre içinde takıma inanılmaz katkı sağladı. Çok önemli işler yaptı. Ancak, sahada o kadar silik, takıma hiçbir katkı sağlamayan oyuncu varken Talha gibi onunda oyundan alınmasını bir türlü anlam veremedim.

Tebrikler Sakaryaspor…