Galibiyeti orta saha oyuncuları getirdi!

Galibiyeti orta saha oyuncuları getirdi! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Galibiyeti orta saha oyuncuları getirdi!21 Şubat 2017, Salı

Yeşil-Siyahlı futbolcuları bu sezon ilk defa bu kadar istekli ve iştahlı gördüm. Bunda Talha faktörünü es geçmem mümkün değil. Tuncay Şanlı’nın şahsi kaprisleri yüzünden aylarca Yeşil-siyahlı formadan uzak kalan Talha’nın takıma geri dönmesiyle Sakaryaspor Payas karşısında son derece farklı bir kimliğe bürünmüştü.

Yeşil-siyahlı oyuncular çok etkili kontra çıkışlar yaptılar. Sakaryaspor ilk çeyrek geçildiğinde Serdar, Mümin, Erçağ, Talha, Hüseyin’le yüzde yüz gol pozisyonlarına girdi. Ancak son vuruşlarda yeterince becerikli olamadılar, bir defa da Talha’nın kafası direği sıyırıp dışarı çıktı.

Yeşil-siyahlı ekip savunmasını iyice öne çıkararak kalabalık bir şekilde Payas kalesini zorlayıp durdu ve sonunda aradığı golü buldu.

Günün gözde oyuncularından Talha’nın yaptığı şık ortaya aynı güzellikte meşin yuvarlağı filelerle buluşturan Aytaç Sakaryaspor’u öne geçirdi.

Bu arada Sakaryaspor’un gol öncesindeki iştahı görülmeye değerdi. İyi planlanmış takım savunmasını sahanın her yerine serpiştiriyordu Osman Özdemir’in talebeleri.

 

Mümin sınıfta kaldı

İlk yarıda dikkatimi çeken en önemli olay santrafor Mümin’in performansıydı. Mümin geldiği takımda veya oynadığı takımlarda çok gol atmış olabilir ama ne duvara gelmeyi, ne adam eksiltmeyi, ne verkaç yapmayı, ne boşa kaçmayı, ne alan yaratmayı ne de hareketli olmayı biliyor. Belki de biliyordur ama bunların hiçbirini oyunda kaldığı süre içinde görmedim. Bu oyuncu Sakaryaspor’u hedefe taşıyacak bir santrafor görüntüsü vermedi bana. Bu tür oyunculara Sakaryaspor forması çok ağır gelir.  Sakaryaspor çok büyük bir kulüptür ve her oyuncunun burada başarılı olmasını beklemek te kendimizi kandırmak olur. Mümin de bu tip oyunculardan biri… Sinan, Aykut Kocaman, Aykut Yiğit, Tuncay Şanlı gibi Türk futboluna malolmuş golcü oyuncuları yıllarca izleme şansı bulmuş Yeşil-Siyahlı taraftarların Mümin gibi  verimliliği olmayan bir oyuncuyu tutması pek mümkün görünmüyor.

Pozisyon zenginliği yaşandı

Sakaryaspor ilk yarıda daha canlıydı, hareketliydi… Erçağ ve Fatih’in driplingleri etkiliydi.  Yeşil-siyahlı ekip bir devrede ilk defa bu kadar gol pozisyonuna girdi. Bunda

kanatlarda oynayan Fatih ve Erçağ faktörünü unutmamak gerek. Talha’nın milimetrik akıl dolu, kaliteli pasları bu oyuncularla buluşunca kanatların daha fazla çalışmasını sağladı.

Talha ve Serdar’ın ileri çıktığı anlarda sahanın en çok koşan oyuncularından Hüseyin’in geriden doğan boşluğu dolduran kademe anlayışı resmen alkışlanacak türdendi.

 

Rüya gibi 2 dakika

Devreye 1-0 önde giren temsilcimiz ikinci yarıya çok tutuk başladı. Payas ikinci yarıya fırtına gibi girdi. Sakaryaspor, beklediğinin ötesinde bir tempo agresifliğiyle karşılaşmanın şaşkınlığını yaşadı. Ankara temsilcisi 47 ve 48. Dakikalarda yüzde yüz 3 gol pozisyonundan yararlanamadı.

Bunda Yeşil-Siyahlı takımın birinci bölgesinde oynayan başta Aytaç, Canberk ve Ferhat’ın çok büyük etkisi vardı. Rakiplerine yakın oynamayı bırakıp oyuna dalan bu futbolcuların dalgınlığı yüzünden az kalsın kalemizde üst üste goller görecektik. Allah’tan ki rakip oyuncuların beceriksiz olması derin bir nefes almamızı sağladı.

Erçağ rahatlattı

Yaşadığı şoku çabuk atlatan Sakaryaspor, tempoyu yükseltti. Yavaş yavaş baskıyı arttıran ve rakibini sahasına hapseden Sakaryaspor, Erçağ’ın penaltıdan attığı golle farkı ikiye çıkardı.

Erçağ’ın golünden sonra iyice rahatlayan temsilcimiz üçüncü çeyrekte oyunun tüm kontrolünü eline aldı.

Payas’ın oyuna ortak olma girişimlerine Yeşil-Siyahlı takımın çabuk, teknik ve mücadeleci adamları orta sahayı kontrol etti.

Burada Talha, Serdar ve Hüseyin’in aşırı çalışkanlıklarını göz ardı edemeyiz. Serdar ve Hüseyin çalışkanlıklarıyla göz kamaştırırken, maçın yıldızı olan Talha attığı final paslarıyla maçın önüne geçiyordu.

Orta sahanın yükselen grafiği de puan cetvelinde alınan hızlı mesafenin temel nedenleri arasında gösterilebilir.

Sakaryaspor tempoyu iyice yükselttiği anlarda Fatih ve Hüseyin’le net gollerden yararlanamazken, 75’te Serdar’ın şutu direkten döndü.

Yeşil-siyahlı takımın özellikle son dakikalarda yakaladığı fırsatlar çekiciydi.

 

Geç kalınmış oyuncu değişiklikleri

75’ten sonra Sakaryaspor’da Erçağ çok yoruldu ancak teknik patron Osman Özdemir bunu görmezlikten geldi. İlk oyuncu değişikliğini 76. Dakikada Fatih-Ceyhun ile yapan Özdemir, maçın kopmasına rağmen bitime 2 dakika kala Erçağ-Enes, Canberk-Ahmet değişikliğini yapması büyük şaşkınlık yarattı. Yıllardır üst liglerde hocalık yapan Özdemir’in, sahada yürüyecek dermanı kalmayan Erçağ ve Aytaç’a bu kadar sabretmesini anlamakta güçlük çektik.

Ayrıca Afyon maçında gördüğü gereksiz iki sarı kartla maçın kaybedilmesinin mimarı olan Ahmet’e şans verilmesi Sakaryaspor’a ihanettir. Ahmet oyuna girerken seyircinin mırıldanması gözlerden kaçmadı. Özdemir, Afyon maçının kaybedilmesine sebep olan iki oyuncudan biri olan Ahmet’in yaptıklarını görseydi acaba bir daha bu takımda ona forma verir miydi?

Futbol kalitesinin düştüğü son dakikalarda başka gol olmayınca müsabaka Sakaryaspor’un 2-0’lık üstünlüğü ile sona erdi.

Talha farkı

Uzun bir süre takımdan ayrı kalmak zorunda kalan Talha Mayhoş, Payas maçının yıldızıydı. Tecrübeli oyuncu takımını bir orkestra şefi gibi yönetti. Hem atakları başlattı hem defanstan top çıkardı. Mayhoş, attığı kaliteli paslarla ve ilk golde yaptığı asistle maçın kazanılmasında ön plana çıkan isimlerin başında yer aldı.