Sıra Dışı Bir Dostluk Hikâyesi8 Temmuz 2017, Cumartesi

James Bowen’in kendi yaşamının dönüm noktasını anlattığı Sokak Kedisi Bob’u okudunuz mu? Okumadıysanız çok fazla şey kaybediyorsunuz demektir.

James Bowen, sokaklarda gitar çalıp şarkı söyleyerek geçinmeye çalışan hayatının büyük bölümünü sokakta yaşayarak geçirmiş ve aynı zamanda uyuşturucu bağımlılığından kurtulma yolunda olan birisidir. Yaralı bir sarmanla karşılaşır ve bu sarman Bowen’in hayatını değiştirir.

Hayatınızı değiştirecek olan şey illa ki bir olay ya da insan değildir bazen nankör diye bildiğiniz bir kedi de hayatınızı değiştirebilir. Kedilerin aslında nankör değil de ne kadar harika bir dost olduğunu görüyorsunuz kitapta. Bu ikili bir birinin yaralarını o denli güzel sarıyor ki…

Bunların dışında sokaklarda ve yalnızsanız hem bir hayvan olarak hem de insan olarak hayatın ne denli zor olduğunu, insanların ön yargılarını harika bir şekilde anlatan bir kitap.

Bazen bazı sorumlulukların yük olmadığını aksine bizi hayata döndüren asıl şey olabileceğini görüyoruz hele de sorumluluğunu aldığımız şey bir dostumuzsa…

Bob, Bowen’a öyle harika bir dost oluyor, yaşamını öyle güzel düzene sokuyor ve ona öyle yardımcı oluyor ki sokaklarda yaşayan ve zor geçinen James Bowen bugün Bob’la dostluğunu anlattığı kitaplar yazıyor ve bu kitapları yirmiden fazla dile çevrilerek okunuyor. Bir zamanlar sokaklarda görünmez gibi olan ve kimsenin tanımadığı James Bowen, Bob ile neredeyse tüm dünyanın tanıdığı bir kişi haline geliyor ve birçok insanın imrendiği bir dostluğa sahip oluyor.

Bu umut verici ve insanın içini ısıtan hikâyeyi lütfen okuyun…