Neden, şimdi ve burada? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Neden, şimdi ve burada?27 Temmuz 2017, Perşembe

Ünlü Fransız sosyologlardan Jean Baudrillard, yeni Avrupa’nın nasıl şekillendiği üzerine 1995 yılında şunları söylüyor; “Eski Yugoslavya’daki Müslümanların maruz kaldığı soykırım, Yeni Avrupa Düzeni’nin tekâmül sürecinde bir merhaledir. ‘Etnik temizliğin’ infazcısı olan Sırplar, yeni şekillenen bir Avrupa’nın öncülüğünü yapıyorlar.”

Srebrenitsa, Bosna Savaşı’nın ‘silahtan arındırılmış’ ve ‘güvenli bölgesi’ idi. Boşnakların ‘silahlardan arındırıldığı’ bölgede Sırpların ‘güven’ içinde katliam yapabileceği bir yer oluşturuldu.

8372 Müslüman Boşnak, Birleşmiş Milletler (BM) bayrağı altında çocuk, kadın, yaşlı demeden Sırplar tarafından katledildi.

Bugün binlerce insan üzerine mavi kelebeklerin konduğu toplu mezardan tek tek çıkartılıyorlar. Kimlikleri saptanabilenler, hak ettikleri gibi üzerinde isimlerinin olduğu mezar taşlarının dibine gömülüyorlar.

Kurşun izleri ise bugün hala Saraybosna’nın, Srebrenitsa sokakları o günlerin şahitliğini yapıyor.

Bilge lider Aliya ise, “Bizler insan olmaya ve insan kalmaya çalıştık ve başarılı olduk” diyor ve ekliyor “Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz.”

Onların kulvarlarında birinci olmak onlardan olmaktır, başka bir şey değildir.

Mesela, bugün aynı mermi ve top izlerini Ankara Gölbaşı’nda, Meclis’te, İstanbul’da 15 Temmuz Şehirler Köprüsünde, Sakarya Valilik binasında görebilirsiniz.

Onların kulvarlarında yarışma hevesine kapılmış bir güruh, Srebrenitsa’ya, Gazze’ye, Kudüs’e, Sisi’ye Esad’a heves etmiş.

Bazen şahit oluyoruz, insan, insan olma mefhumundan çıkıp olabilecek en dip, en aşağı şekle bürünüyor.

Emani’yi karnındaki bebeği ve 10 aylık yavrusu ile birlikte katleden canilerde olduğu gibi. Bu olayı da basit bir husumet şeklinde açıklama girişimide abesle iştigal bence. Planlı ve irade ortaya konularak yapılmış bir canilik, daha azı değil.

Düşmanlıkla caniliği kesin bir şekilde ayırmak gerek. Dün Srebrenitza’da, 15 Temmuz gecesi İstanbul, Ankara ve Sakarya’da bugün Suriye’de, Kudüs’te, Emani ve çocuklarının katledilişinde olduğu gibi.

Hangi yolda yürüdüğünüz, istikametinizin neresi olduğu, bu hayatta verdiğiniz mücadelenin hangi kulvarda olduğu sizin kim olduğunuzu gösterir.

İçinde yaşadığımız dünya, içimize çektiğimiz hava sanırım bizi korozyona uğratıyor. Zihinsel anlamda en güçsüzlerimiz, en küçük dirençte hemen eğilip bükülenlerimiz sanırım tüm değerleriyle daha çok aşınıyor.

Tüm bunlar ‘neden, şimdi ve burada?’ toplum olarak bunları etraflıca düşünmemiz gerek. Kimin kulvarında ipi göğüslemeye çalışıyoruz mesela?