Nihayet sıcak asfalt…


Nihayet sıcak asfalt…31 Temmuz 2017, Pazartesi

Yıllar sonra ilçemizin uzak mahalleleri sıcak asfalt gördü.

Yıllar sonra ilçemizin uzak mahalleleri sıcak asfalt gördü ve ilk kez sıcak asfaltla karşılaştı.

Bazı mahallelerde kısa kısa daha önce sıcak asfalt çalışmaları yapılmıştı fakat ilk kez 8 mahallenin yararlandığı (Dikmen Grup yolu) sıcak asfalt çalışması Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılıyor.

2014 yerel seçimleri ile Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dâhil olalı yaklaşık üç buçuk yıl geçti.

Yapıldı, yapılacak derken geçen yıl yetişmedi denilen sıcak asfalt çalışmaları nihayet Dikmen Yamaçlı Mevkiinden başlayarak, Dikmen Grup yolunu takip ederek, Karadere Mahallesi’ne kadar (18Km) yapıldı. Sizler bu yazıyı okurken bitmese bile çok az kalmış olacak.

Köy Hizmetleri, Özel İdare ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dâhil olduktan üç buçuk yıl sonra gelen ve 8 mahalleye hitap eden Dikmen Gurup yolu sıcak asfalt ile tabii ki ve bölgede yaşayan insanları sevindirdi. Çünkü bölge insanı hizmete aç kalmıştı seçim zamanları hatırlanmak istemiyorlardı.

Bir de şunu hatırlatayım: Dikmen Grup Yolu ismi kamuoyunu yanıltmasın. Sanki tüm hizmet Dikmen Mahallesine yapılıyor gibi aklınıza gelmesin. Dikmen Mahallesi, Sakarya’nın son ve sınır mahallesi olduğu için Dikmen grup yolu olarak geçiyor ve bu yol 8 mahalleye hitap ediyor.

Daha önceki yazılarımda ve şifahen bir toplantıda Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Zeki Toçoğlu’nu Dikmen Mahallesi’ne davet etmiştim ve her ne kadar haberim olmasa da Dikmen Mahallesi’ni ziyaret etti. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Davet etmemin en önemli maksadı kullanılan Dikmen Grup yolunu görmesi ve geçtiğimiz haftalarda yapılan Aksu Mahallesi Kız Kalesi mevkiindeki çökmek üzere olan duvar idi. Ziyaretlerinde yolu ve çevreyi inceleme fırsatı buldular.

Bölgemizdeki yol durumu Zeki başkanımıza muhakkak anlatılmıştır fakat yerinde görüp incelemesi ve işlerin hızlanması bakımından daha iyi olur düşüncesi ile davet etme gereksinimi duymuştum. Dikmen’i ziyaret ettikleri ve grup yolu sıcak asfalt çalışmalarına başladıkları için yol ile ilgili kimin emeği geçmiş ise başkanlarımızdan ve sıcak asfalt çalışması yapan işçisine kadar herkese teşekkür ederiz.

Dikmen Mahalle Muhtarı Menderes Ayvaz yapılan çalışmalar nedeniyle Hendek Belediyesi Uzak Mahalleler Koordinatörü M. Nedim Alkan’a plaket taktim ederek gelecek olan hizmetlerin habercisi olması dileklerini belirtti.

Hendek Belediyesi de Temmuz ayı itibarı ile asfalt atağına geçti. Her ne kadar Dikmen Grup yolu sıcak asfalt olsa da mahalle içi yollar halen bozuk ve Hendek Belediyesini bekliyor. Aciliyeti olan mahallelerin yapılmasının ardından inşallah bu yollar da yapılacaktır.

 

Burası yayla…

23 Temmuz Pazar günü Dikmen Yaylası’nda Şehitlik Mevlidi vardı. Ben de katıldım.

Zirvede bulunan şehitlik (1725m) Sakarya’nın en yüksek noktası. Doğal olarak saat 11.30 gibi zirveye çıktık ve zirveye çıktıktan sonra Hendek Belediye Başkanımız İrfan Püsküllü gelmiş. Kendilerine bizleri onurlandırdıkları için teşekkür ediyorum. Ben zirveden inene kadar programının yoğun olduğundan dolayı erken ayrılmışlar. Kendilerinin geldiğini ben görmediğim için yetkili kişiler de beni uyarmadılar onun için de şehitlik haberi içinde kendilerine yer veremedim.

Tam zirveye çıktım, yaşlı bir amcamız beni yakaladı ve ‘Şu yolların halini görmüyor musun?’ dedi. Bu yolları çek diyerek tepki gösterdi. Döndüm zirveye gelen araçlara baktım traktörler, minibüsler, hatta otomobiller gördüm. Amcamız her halde Dikmen Mahallesi’yle Dikmen zirvesini bir tutuyor. Çünkü zirveye ancak bir etkinlik olursa çıkıyorsun. Ben de döndüm kendisine burası yayla cevabını verdim.

Belki bana kızdı fakat yine söylüyorum, burası yayla, lüks yeri değil. Dikmen Mahallesi’ni çok iyi bilen bir kişi olarak söylüyorum, eve lazım olan camiye haram misali Dikmen Mahallesi’nde en az 25-30 yıldır uğranmayan mahalle içi yollar mevcut. Bu yaşlı amca her halde alışmış düzgün yola, başka yerlerin yollarının ne durumda olduğunu bilmiyor her halde. Dikmen Yaylası’nın zirvesinin de sıcak asfalt olmasını istiyor, ama dedim ya burası yayla bırakalım da yaylaya geldiğimiz belli olsun…

Sakarya Büyükşehir Belediyesine ve bir kez daha Dikmen Grup yolu çalışmaları için emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve Hendek Belediyesinin de başlatmış oldukları yol bakım ve sıcak asfalt çalışmalarını adaletli olarak ilçemizin tüm mahallelerine yaymalarını bekliyoruz.

Hoşça kalın…