Öksüz yavru kedilerin bakımı 2


Öksüz yavru kedilerin bakımı 22 Kasım 2017, Perşembe

Eğer bir hekimden yardım alamıyorsanız eve götürün ve yavruya göre normal boyutlarda bir kutu hazırlayın. İçerisine battaniye koyun ufaklığı 18-21 derece oda sıcaklığında bakmak vücut sıcaklığının normal olmasını sağlayacaktır.

Beslenme konusunda ilk akla gelen pastörize inek sütüdür. Ama inek sütü yavru için hem besleyici değildir ham de aşırı derecede ishallere yol açabilir. En ideali hazır toz sütlerdir. Bunları veteriner kliniklerinden veya petshoplardan temin edebilirsiniz ve aynı yerden kediler için olan biberonlardan alıp yavrumuzu beslemeye başlayabilirsiniz.

Yavru baş tarafı hafif yukarıda olacak şekilde eğimli; sırtüstü yatar pozisyonda bir elinize alınır. Diğer elinize alacağınız biberon ile yavaşça beslenmeye çalışılır. Biberon yaklaşık 45 derece açı ile tutulmalı ve sıkılmamalıdır. Yavru emebileceği kuvvette sütü çekmelidir. Sizin şişeyi sıkarak yoğun bir basınçla emzirmeye çalışmamanız gerekir.  Zira sütü akciğerlerine kaçırma riskiniz bulunmaktadır. Eğer böyle bir şey gelişirse ufaklığı baş aşağı tutarak göğsüne hafif masaj yapmanız gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen ufaklık yemiyorsa bir Veteriner Hekim ile görüşmeniz doğru olacaktır.

bir kedi yavrusu her 100gr lık vücut ağırlığı için 30ml süte ihtiyaç duyar. 1 haftalığa kadar olan yavrular her 2-3 saatte bir, 2 haftalıklar 4-6 saatte bir, 3 haftalık ve sonraki yaştakiler 6-8 saatte bir beslenmelidir.

4-5 haftalıktan büyük yavru kediler için artık sütle beslemeye çok ihtiyaç yoktur. Konserve mamalardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Parçalar büyük geliyor ise konserveyi rondodan geçirip öyle verebilirsiniz.

İdrar ve Dışkı yaptırma konusunda ise; Normal ortamlarında anne kediler yavruların idrar ve dışkı yapma isteklerini tetiklemek için yavruların arka bölgelerini yalarlar. Öksüz yavrularda bu uyarımı hafif ıslak mendilin bu bölgenin yavaşça silinmesi ile sağlanır. Her öğün sonrası nemli bir pamuk veya bebekler için özel olarak hazırlanmış ıslak mendil (alkolsüz) ile bölge yavaşça silinir. Birkaç silme sonrası ufaklığın idrar yapması gözlenir. Dışkılama için buna ek olarak karın bölgesine de aynı anda masaj uygulanabilir. 4 Haftalıktan büyük yavrular artık kuma yapabilecek pozisyona gelmişlerdir. 4 haftalıktan sonra yavrular öğünleri sonrası bentonit denilen hazır doğal kedi kumları üzerine konularak orda zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Başlangıç için kristal kum kullanımı çok iyi değildir.

Genel Temizliği; Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok ama çok kirli olsa bile yıkanmamalıdır. Bebekler için hazırlanmış bebek ıslak mendilleri ile genel bir temizliği yapılabilir. Bunun dışında her besleme sonrasında ufaklıkların anneleri gibi; kirli olabilecek bölgeleri hafif nemli bir bez ile silmeniz faydalı olacaktır. Özellikle ağız kenarlarında bulaşık olabilecek süt artıkları yavaş hareketler ile çok bastırmadan nemli bez ile silinmelidir. İshal olan yavruların popoları dışkı ile bulaşık ise o bölgenin ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Yıkama sonrası fön makinesi en düşük hızda ve yakıcı olmayan sıcaklıkta kullanılabilir.

Eğer yavru kedinizin üzerinde pire görürseniz bir Veteriner Hekim ile görüşerek yaşına uygun pire ilaçlarından birini kullanınız. Eğer yavrunuz pire ilacı kullanamayacağınız kadar ufak ise pire tarağı ile pireleri uzaklaştırmaya çalışın.

6 haftalık bir Ufaklığın temel ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve beslenme dışında onun sosyalizasyonu ve mutlu bir ruh hali için ihtiyacı olan en temel şeylerden biri oyundur.

Beslenme ve dinlenme zamanları dışında yapacağınız oyun oynama aktivitesi hem onun vücut kondisyonunu iyi tutacak hem de mental becerilerini arttıracaktır.

tüm bu anlatılan hususlar yoğun bir emek ve sevgi ile üstesinden gelinebilecek konulardır. Fakat başarılı bir sonuç alamayarak ufaklığın kaybı yaşanır ise; inanın hata sizde değildir. Sizler ne kadar uğraşsanız da koruyamayacağınız bazı durumlar var. Son ana kadar fedakârca yaptığınız her şey, sizin için bir kazançtı eğer olurda tekrar böyle bir durumla karşılaşırsanız korkmayın siz artık deneyimli bir yavru kedi bakıcısısınız.