Sadeliğin hayatımıza geçişi yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Sadeliğin hayatımıza geçişi4 Kasım 2017, Cumartesi

Geçen haftaki yazımı okuduktan sonra bu yazıyı okursanız daha faydalı olacaktır…

Neydi amacımız? Sana değer katmayan, ihtiyaç duymadığın her şeyi hayatından çıkar ve kaliteli yaşama geç. Yapılacaklar aşağıda olacak fakat şimdiden uyaralım, zor ve zaman gerektirecek. İlk önce düşüncelerimizden başlayalım, gerçekten buna hazır mıyız? Minimalist olmak gerçekten istiyor muyuz? Bu soruyu evet şeklinde yanıtladıysanız başlayalım.

Giyim: Bütün kıyafetinizi önünüze koyun ve eleme yapın. Hoşunuza gitmeyen, nerdeyse unuttuğunuz kıyafetler illa ki vardır. Bu kıyafetleri kenarı ayırın ve ihtiyaç sahibi insanlara verebilirsiniz ve dolabınıza geri koyacağınız kıyafetler için bence kendinize renkler belirleyin (her kıyafetle uyum sağlayacak bir renkler olsun) mesela siyah, beyaz, gri ve bej. Yeni alışverişlerinizde mutlaka almadan önce kendinize sorun gerçekten o kıyafete ihtiyacınız olup olmadığını ve elinizdeki renklere/modellere uyum sağlayıp sağlamayacağını. Az ve öz kıyafetlerle ne giyeceğim derdinden kurtulup, seçim yapma zamanınızdan tasarruf edersiniz.

Eşyalar: O göz yoran biblolar, çeşit çeşit saklama kapları, kurabiye bilmem nesi. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa gereksiz tüm eşyalardan kurtulun. (Birilerine hediye edin veya maddi olarak değerli bir şey ise satın) Temizliği konusunda da zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Kozmetik: Kimin gerçekten 3 çeşit allığa ve 7 çeşit ruja ihtiyacı var ki? Bu kadar tüketmek hem bütçenizi hem ruhunuzu yorar. Çünkü kozmetik gerçekten bütçe gerektiren bir şey ve paranız size kalsın boş verin. Eleme yaparak kozmetiğinizi de en aza indirebilirsiniz.

Beslenme: İşte geldik benim en zorlandığım bölüme. Yiyecekleri azaltmak. Sanmayın bu minimal yaşam sadece eşyalar için geçerli. Burada da aynı mantık söz konusu, az ama öz. Az yiyin fakat iyi beslenin. Sağlıklı olan da bu değil mi zaten? Sürekli, yağlı, asitli, hamur gıdalar sadece vücudumuzda fazlalık yapıyor. Vücudunuza sadece ihtiyacı olanı verin, gerisi midede boşuna hamallık.

Konuşma ve sorumluluklar: Hayatınıza değer katacak en önemli maddelerden biri de bu. Gereksiz muhabbetlere girmeyin. Hem dışardan bakıldığında hoş durmuyor hem de bunu alışkanlık haline getirdiğiniz zaman yeni insanlarla tanıştığınızda veya iş görüşmelerinde az ama öz konuşan biri olmak size avantaj sağlayacaktır. Sorumluluk hep sizde olmamalı, her şeyi siz yapmamalısınız. Yapabileceklerinizi sınırlandırın ve bunu hedefleriniz içinde uygulayın. Hedefleriniz ne kadar çok olursa gerçekleştirme ihtimaliniz de o kadar düşer. Az hedefler koyun kendinize, onlar için savaşın.

Teknoloji ve sosyal medya: Telefonunuzu elinize alın ve menünüzü kontrol edin. Kim bilir kaç tane kullanmadığınız uygulama mevcut. Gerekli olmayanları korkmayın silin gitsin. Sosyal medyayı en aza indirin hatta mümkünse hayatınızdan tamamen çıkarın. Gelelim çıkaramadıklarınıza, kalanları temizleyin yani içerik olarak. Listenizdeki onca kişiyle gerçekten görüşüyor musunuz? Hayatınızdaki yeri ne kadar ki siz sürekli onların paylaşımını görmek zorunda kalıyorsunuz. O kişileri silin gitsin. Telefonunuzdaki müzikler mesela, hepsini dinlemiyorsunuz haliyle. Unuttuklarınız bile vardır içinde. Neden hala telefonunuzda o halde. Flash belleğiniz, bilgisayarınız, telefonunuz gereksiz yükler altında kalmasın. İçlerinde ihtiyacınız olmayan ne varsa atın çöpe.

Ve, alışverişe çıkarken liste yapıp çıkın ki gerçekten ihtiyacınız olmayan bir şeyi alma ihtimaliniz kalmasın…