“O alemlere rahmet olarak gönderildi”1 Ocak 2015, Perşembe

DOĞUM YILDÖNÜMÜ

Ahlakı Kur’an olan son Peygamber’in (SAS) örnekliğine vurgu yapan Müftü Serenli mesajında, “2 Ocak Cuma gününü 3 Ocak Cumartesiye bağlayan gece, Hz. Muhammed (Sas)’in hicri takvime göre doğum yıldönümü olan 12 Rebiül Evvel 1436’da Mevlid kandilini idrak edeceğiz” dedi.

ENGİN VE İÇTEN SEVGİ

Müftü Serenli, “Sevgili Peygamberimiz (Sas)’in kutlu veladetinin yıldönümü olan Mevlid Kandili, Hz Peygamber (Sas)’in bizlere emanet ettiği bütün değerleri ve yolumuzu aydınlatan öğütlerini anlama ve bu anlayışla yaşama ve yenilenme zamanıdır. Milletimiz ve tüm İslam alemi bu yıl da yeni bir heyecanla Allah’ın bütün insanlığa rahmet elçisi olarak gönderdiği ve peygamberler zincirinin son halkası olan Son Peygamber Hz. Muhammed (Sas)’in getirmiş olduğu ilahi mesajı anlamak, ortaya koymuş olduğu eşsiz örnek ahlakını özümsemek, O’na duyulan engin ve içten sevgiyi gönüllerden sözlere ve toplumsal bilince aktarmak düşüncesiyle O’nun kutlu veladetinin yıldönümünü kutlayacaktır.” İfadelerini kullandı.

AHLAKİ ERDEMLER

Müftü Serenli, “Yüce Allah, insanlığa lütuf ve merhametinin bir tecellisi olarak, insanı insan yapan bütün değerlerin ve ahlaki erdemlerin kendisinde toplandığı Hz Muhammed (Sas)’i son peygamber olarak göndermiştir. Hz Peygamber’i bize en iyi bir biçimde tanıtan Kur’an, onun hayatını ‘yaşanabilir en güzel model’ olarak takdim etmekte ve kendisini örnek almamızı istemektedir. O, ‘bizim içimizden bize gelmiş’ (Tevbe, 9/128) ve ‘âlemlere rahmet olarak’ (Enbiya, 21/107) gönderilmiş bir elçidir. Kur’an’da “Allah’ın sevgisine mahzar olmanın Hz. Peygamber’e tabi olmaktan geçtiğinin” (Âl-i İmrân, 3/31) vurgulanması, Hz. Peygamber’in inananlar tarafından her zaman örnek alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır” dedi.

YARARLI İNSAN OLMAK

Müftü Serenli, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (Sas) bütün hayatı boyunca bizlere, yüce yaratıcıya iman edip O’nu içtenlikle sevmeyi, O’na bağlanarak ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi, zayıf ve muhtaçlara yardım etmeyi, yetim ve kimsesiz çocuklara kol kanat germeyi, komşuluk ve akrabalık bağlarına önem vermeyi, kimsenin gönlünü kırmamayı, iyilikte yarışmayı ve yararlı insan olmayı öğütlemiş ve bütün bunları bizzat örnekliğiyle bize göstermiştir. Bu ahlaki değerleri fark etmek ve onları yaşam tarzı haline getirebilmek hepimizin temel hedefi olmalıdır” ifadelerini kullandı.

GÜL PEYGAMBER

Müftü İlyas Serenli mesajını şöyle tamamladı: “Bu duygu ve düşüncelerle; Sakaryalı hemşerilerimiz başta olmak üzere tüm İslam aleminin kandillerini tebrik eder, tüm kardeşlerimize ‘Ahlakı Kur’an olan Son Peygamber (Sas)’in örnekliğinde güzel bir yaşam dilerim Salat-ü selam, tahiyyat-ü ikram, her türlü ihtiram O'na.. O Gül Peygamber (Sas)’e olsun…” / Haber Merkezi

Bu haber toplam 25280 defa okundu.