Günlük su ihtiyacınızı hesaplayın!


Günlük su ihtiyacınızı hesaplayın!11 Kasım 2017, Cumartesi

Nasıl ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili öyle ki vücudumuzun dörtte üçünü de su oluşturuyor. Mazotsuz, gazsız, elektriksiz hatta ütopik bir örnek olsun borsuz nasıl bir araba gitmezse öyle ki metabolizmamızın da susuz çalışması mümkün değildir. Bir insan yemek yemeden 40 gün kadar yaşayabilmektedir fakat su olmadan 3-10 gün içerisinde hayata gözlerini yumar. Hal böyleyken fazla söze gerek yok aslında. Metabolizmamızın yaşanabilirlik açısından daha az oranda ihtiyacı olmasına rağmen gün içerisinde nasıl yemek yemeği unutmuyorsak, su içmek aklımızdan hiç çıkmamalı!

Danışan konsültasyonlarımda ‘su içmek aklıma gelmiyor, su içince midem bulanıyor, suyun tadını sevmiyorum, günde en fazla 2 bardak su içiyorum, su çok içmiyorum ama çay/kahve/gazlı içecek çok tüketiyorum yerine geçiyordur’ gibi cümlelerle sıkça karşılaşıyorum. ‘Ben çok su içerim, sabah uyandığım gibi su içiyorum, sürahim başucumdadır gece kalksam bile su içerim’ gibi cümleler duyduğum zaman gözlerim kalp kalp oluyor.

Yetersiz ve uzun aralıklarla su tüketimi; dikkat dağınıklığı/konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, asabiyet, ağız cilt ve mukoza mebranlarda kuruluk, deride büzüşme, yetersiz terleme, idrar renginin koyu olması ve volümünün düşük olması, ağlarken yaş akmaması ya da az akması, göz altlarında çökme, konstipasyon(kabızlık) gibi nedenler yetersiz su tüketiminin işaretleridir. Vücut ciddi bir şekilde susuz kaldıysa bilinç kaybı ve bayılma ile yüz gösterebilir.

En makbul metabolizma hızlı çalışan metabolizmadır. Tıkır tıkır çalışan bir metabolizma istiyorsanız yeterli miktarlarda su içmelisiniz. Su içmek bir sanattır, sık aralıklarla kendinizi şişirmeyecek şekilde su tüketmenizi öneririm. Eğer kilo probleminiz varsa her yemek yemeden 5-10 dakika önce 2 su bardağı su içmeyi deneyin, işe yarayacağını göreceksiniz. Bazen aç olduğunuzu düşünüp dolabın kapağını açarsınız ya! Aslında yeni yemek yemişsinizdir... işte o zaman 1 bardak su için. Dolapta aradığınızın aslında su olduğunun farkına varacaksınız.

Su içmekte zorlananlara tavsiye vermek gerekirse;

·         Su içmeyi hatırlatıcı nesneler kodlayabilirsiniz kafanıza. Örneğin her yemekten önce 2 bardak. Her lavabo sonrası 2 bardak, her sigara öncesi 1 bardak içeceğim gibi...

·         Büyük bardaklarla, pipetli sulukla ya da kafaya dikerek içmenizi sağlayacak şişelerle deneyin bakalım. Birinden biri suyu rahat içmenizi sağlayacaktır.

·         Suyu oda sıcaklığında ve içerisinde aromasını seveceğiniz meyve dilimleri ya da karanfil/tarçın gibi baharatlarla deneyin! Su tüketiminizin artacağına kefilim!

·         Sıcak ortamlarda, yaz aylarında ve spor esnasında su gereksinimimiz artmaktadır. Spor verimini arttırmada her 20 dakikada bir  1 bardak su içmek faydalı olcaktır.

Günlük Su Gereksinimi = Kili x 30ml  şeklindeki basit bir hesapla hesaplanabilir. Böbrek yetmezliği gibi bir probleminiz varsa bu basit hesabı kullanmamanız gerekmektedir. 24 saatlik idrar çıkışınızı biriktirip kaç ml ise artı 500 ml ekleyerek günlük tüketebileceğiniz sıvı miktarını hesaplayabilirsiniz.

Su hayattır, unutmayın