Vali-basın buluşması

Vali-basın buluşması yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Vali-basın buluşması 14 Kasım 2017, Salı

Uzun süredir planlanan Valilik-basın buluşması dün Şehr-i Mahal’de gerçekleştirildi. Aslına bakarsanız, Vali bey bu iş için epey emek harcamış. İnce eleyip sık dokumuş yani..

Malum, geçmiş yıllarda basınla yaşadığı sorunlar yüzünden kendisi epey bir ders çıkarmış ve gerçekten güzel bir karşılama yapmış. İşin habercilik veya teknik konularına girmeyeceğim. Sadece 1,5 saatlik programda neler yaşandı ana hatlarıyla üzerinde durmak istiyorum.

Vali bey konuşmasının başında basının öneminde bahsetti. Tabi vurgulamak istediği ise tarafsız bir gazetecilikti. Aslına bakarsanız, bir nevi gazetecilik dersi verir gibiydi. Dediğim gibi, ulusal basından ağzı epey yanan Valinin, bu tür serzenişini de hoş görüyorum.

Sakarya basınına övgüler yağdıran Vali bey, yaşadığı bir takım olumsuzlukları gazetecilerle paylaştı. Bir ara Ahmet Hakan’ı bile örnek verdi. Kendisini yıllarca tarafsız olarak bildiğimiz Ahmet Hakan, Vali beyi bazı konularda acımazsızca (bana göre de haksızca) eleştirmiş…

Gelelim diğer konulara…Şehirdeki birçok konuya hakim Vali bey, sorulara daha çok “İnceleyeceğiz, araştıracağız” yanıtını verdi. Kanımca bu çok önemli bir nokta…Hallederiz demekten çok, meselenin kaynağına inip yanıt vermek bence de çok mantıklı bir durum.  

Çevre konularına duyarlı valimiz, yeri geldiğinde de HES veya taş ocakları gibi yatırımların yapılması taraftarı…Ada treni konusunda da değinen Vali bey, bu konuyu geniş çaplı araştıracaklarını belirtti.

Vali beyin konuşması bittikten sonra gazetecilerin soruları yanıtlandı. Çoğuna, inceleyelim yanıtı verildi.

Sadelikten ve mütevazilikten hoşlanan Valinin toplantısı, kanımca güzel geçti…Umarım bu toplantıların sayısı artar…Şimdilik bu kadar !