Sokak hayvanları için çağrı: Soğuk havada onları unutmayın

Sokak hayvanları için çağrı: Soğuk havada onları unutmayın yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Sokak hayvanları için çağrı: Soğuk havada onları unutmayın24 Kasım 2017, Cuma

Yurt genelinde ve şehrimizde havaların soğuk olmasından ve kış aylarının çetin geçmesinden kaynaklı; sokakta yaşayan kedi, köpek ve kuşların kışın yiyecek bulmakta zorlandığını hepimiz biliyoruz.

Hayvanlar, beslenemezlerse soğuktan kendilerini koruyamazlar ve ölümler olabilir. Yavru köpek ve kediler ölebilir. Hasta olurlar, solunum yollarında bozukluk olabilir. Enerjisi yüksek besinlerle beslenmeleri lazım. Sokak hayvanları doğanın döngüsü için önemli bir yer tutar. Sokak hayvanlarını herkes imkanları doğrultusunda mutlaka beslemelidir.

Hayvanlar soğuktan etkilenir ama aç oldukları zaman hayvanlar soğuktan ölebilir. Tok hayvanın soğuktan etkilenme olasılığı çok azdır. Etkilenir ama kendini koruyabilir. Kedi ve köpekler, -15 dereceye kadar dayanabilir. Ama aç kalırlarsa ölürler. Donarak ölmekten kasıt, aç kaldığı için hayvan vücut ısısını da kaybeder ve mücadele edemez. Gıda ve su olduktan sonra soğukla pek bir ilgisi olmaz.

Sokaktaki canların olumsuz hava şartlarında hayatlarını sürdürebilmeleri için imkanı olanların yemek artıklarını evinin önüne bırakarak hayvanları beslemesi gereklidir.

Bu bizim bir sosyal sorumluluğumuz olduğu kadar Yunus Emre’nin sözü olan ‘Yaratılanı severim, Yaratandan ötürü’ sözünü hatırlatarak;

Yaradan’ın yarattığı her şeye, hoşgörüyle, sevgiyle bakılmasını tavsiye ediyorum.