Diyanet İşleri Mevlid Kandilini bir gün öne aldı. Bu akşam Mevlid Kandili 29 Kasım 2017, Çarşamba

Mevlid Kandili;  insanlığın kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.s.) 571 yılında Rebiü'l-evvel ayının 12. gecesi doğmuştur. Bu mübarek geceye "Mevlid Kandili" denir. Bu gece de bol bol dua edilmesi ve ibadetle geçirilmesi önerilir.

                                                               ***

Peygamber Efendimiz (sav)’in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (s.a.s)’in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

                                                                ***

Kandiller; ışıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevî feyziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan, zihinlerimizi berraklaştıran gecelerdir. Bunlardan biride sevgili Peygamber Efendimiz (sav)’in doğduğu gece Mevlid Gecesi’dir. Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. Mevlid Kandili bütün insanlığa sevgi, rahmet, huzur ve barış getirsin. Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanımamıza vesile olsun.

                                                                   ***

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı bir karar ile Mevlid Kandili yarın akşam yerine bu akşam kutlanacak.  Müslüman alemi bu geceyi dua ve ibadetle geçirecek. Herkesin Mevlid Kandili mübarek olsun. Bu gece inşallah günahlar affedilir.