TÜVASAŞ Sakarya dışından eleman mı alıyor?12 Ocak 2015, Pazartesi

MÜLAKATA ÇAĞRILDILAR

Başvuru tarihini 7 Ocak olarak duyuran TÜVASAŞ-Türkiye Vagon San. AŞ’nin merkezi sınav kapsamında işyerine sözlü sınav/mülakat için gönderilenlerin listesi ile öncelikli olarak işyerine sözlü sınav/mülakat için gönderilenlerin içinde yaklaşık 40 ismin Sakarya dışındaki illerden  olduğu öne sürülürken, bu durum İŞKUR sitesine giren ve listeye bakanların aklına “TÜVASAŞ Sakarya dışından eleman mı alıyor?” sorusunu getirdi.

“SAKARYA’DA İŞSİZ Mİ YOK?” YORUMU

Aynı listeye göre mülakata gireceği belirtilen isimler içinde Kırıkkale, Eskişehir, Kastamonu, İzmit, Karadeniz Ereğli, Bilecik, Balıkesir, Gebze, Sincanlı, Diyarbakır, Zonguldak, Sivas ve K.Maraş doğumlu kişilerin yeralması “TÜVASAŞ neden Sakarya doğumluları değil de, başka illerden işçi alıyor? Sakarya’da işsiz mi yok?” yorumlarına neden oldu.

SAKARYA’DA İKAMET ŞARTI ARANMIŞTI

Hatırlanacağı gibi TÜVASAŞ 1 elektronik, 8 makine teknikeri, 25 makine teknolojisi, 6 ağaç işleri, 4 elektrik, 3 mekatronik, 3 motor test teknisyeni, 2 motor test operatörü, 3 sıhhi tesisatçı alacağını duyurmuştu. Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ), 55 işçi alacağını açıklamış ve fabrikanın bulunduğu Sakarya'da ikamet etmesi gereken adayların, KPSS puan türüne göre belirleneceği kaydedilmişti.

Mülakata çağrılan isimlerin neredeyse yarısının Sakarya doğumlu olmaması, “Eğer bu kişiler Sakarya’da ikamet etmiyor ise, ikamet şartı ihlal mi edildi?” şeklinde sorulara sebep olurken, TÜVASAŞ yetkililerinin tüm bu soru ve yorumları nasıl yanıtlayacağı merak ediliyor.

YAMAN “YANLIŞA DUR DENMELİ”

Öte yandan konuyla ilgili görüş belirten Türk İş İl Temcilcisi ve Demiryol İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman bu olayın yanlış olduğunu ifade ederek TÜVASAŞ’I bu konuda tedbir almaya çağırdı.  Yaman şunları söyledi: “Mülakat sınavına Sakarya doğumlu olmayan işçilerin çağrılmış olması yanlış ve uygun olmayan bir durum. Sakarya’da yeteri kadar talep yoksa, ülke çapında ilana çıkılabilirdi. Tüvasaş nasıl tedbir alır bilmem… Ama dışarıdan işçilerin sınava çağrılmaması gerekirdi. Sakarya’dan yeterince talep zaten var. Tüvasaş yetkilileri tedbir almalı. Adrese dayalı sistemle emniyet güçleri tarafından takip yapılmalı.”

Bu haber toplam 96381 defa okundu.