Üniversiteden Sığınmacılara Bir El Uzanır mı?30 Kasım 2017, Perşembe

Misafirlerimiz… Sığınmacılar… Yaklaşık 10 yıldır Ortadoğu’da yaşanan çatışma ortamı milyonlarca kişiyi yurtlarından etti. Milyonlarca insan evlerini, mahallelerini bırakıp, yaşamak, hayata tutunmak için göç etti. Bölgedeki yabancı aktörlerin çıkmazında kalan insanların zorunlu göçü.

Misafirlerimiz bugün 3 milyonu da aşmış durumda. Evleri yıkılan, doğduğu yerleri bırakmak zorunda kalan insanlara 81 il kapılarını açtı. Şehrimizde de misafirlerimiz var, 10 bine yakın rakamlar telaffuz ediliyor. Bu sayı önemli değil elbette. Önemli olan bizim misafirlerimiz için ne yapabildiğimiz.

STK’lar bu misafirlikte önemli bir rol üstleniyor. Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde önemli faaliyetler gerçekleştiriliyor. İHH ve KADEM’in önemli işler yaptığını görüyoruz. Büyükşehir Belediyesi de bu yönde desteklerini artırarak sürdürüyor. Yenikent bölgesinde açılan okulda sığınmacı çocuklar eğitimlerini sürdürüyor. Her şey entegrasyonun daha yumuşak bir şekilde sağlanabilmesi için.

Bu anlamda Sakaryalılar da üstüne düşeni yapma gayretinde. Şehrin 1 milyonluk nüfusunun önemli bir bölümü göçmen. Bugün Suriye’den, İrak’tan, Mısır’dan, Yemen’den ve Suriye’den gelen misafirleri karşılayanların birçoğunun babası, dedesi batıdan, balkanlardan, doğudan, kafkasyadan Sakarya göç etmiş durumdadır.

Bu anlamda 2012 yılında TBMM’de Sakarya’daki sığınmacılarla alakalı bir rapor hazırlanmış. O raporda; “Sakarya ilindeki sığınmacıların kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının gayretlerinden ziyadesiyle memnun oldukları kendileriyle yapılan görüşmelerde müşahede edilmiştir” ifadesi yer alıyor.

Şehirde bu yönde bir motivasyon varken belediyeler ve kamu kurumları haricinde farklı bir alandan da ses bekliyor insan. Üniversiteler… Geçtiğimiz günlerde Yazar Servet Kızılay tarafından gündeme getirilen önemli bir konu. Sakarya Üniversitesi yapacağı çalışmalarla gerçekten Türkiye’ye örnek olabilir. Şehirde zaten bu potansiyel var. Üniversite bu potansiyeli yönlendirebilir, kendi imkanlarını sığınmacılara açabilir. Kurslar, eğitimler, kültürel faaliyetler ne kadar güzel olur. İncelemeler, anketler yapılsın; biz eksiğimizi görelim, sığınmacılar bizleri tanısın. Makaleler, araştırmalar yazılsın, yayınlansın. İnşallah gündeme getirilen bu konu, Sakarya Üniversitesinde, bu alanda çalışmalar yapılmasına vesile olur.