Sağlıklı gebeler mutlu bebekler2 Aralık 2017, Cumartesi

Hamilelik dönemi her kadının hayatı boyunca başına gelebilecek en sihirli dönemlerden biridir. Bu dönemi önce kendi sağlığınız sonra bebeğinizin sağlığı için optimal koşullarda geçirmeniz elzemdir. Bebeğinizin haberini aldığınız ilk andan itibaren hayatınızın en merkezi yerine yerleşecek olan annelik duygusuyla hayatı iki kişilik yaşamaya başlayacaksınız. Ama lütfen, bu dönemi iki kişilik beslenerek geçirmeyin! Gebelik süresindeki beslenme alışkanlarınız bebeğinizin sağlık haritasını önemli ölçüde etkilemektedir, unutmayın! Hamileliğiniz süresince toplam 8-12 kg ağırlık kazanımı normaldir (1-1.5kg/Ay).

Bebeğiniz henüz çok minik olduğu için yüksek kalorilerde beslenmeye ihtiyaç yoktur fakat artık vitamin ve mineral depolarınızı o da kullanacağı için depoları fullemekte fayda var. Gebeliğin ilk aşamasından itibaren düzenli kan takibi ile besin depolarınızı kontrol ettirin. Folik asit, probiyotik, omega-3 ve propolis gibi besin takviyelerini kullanmaya bebeğiniz ve kendiniz için başlamalısınız.

Hayatınızın her döneminde önemli olan fiziksel aktivite seviyeniz bu dönemde iki kat önem kazanmaktadır. Günlük 30 dakikanızı yürüyüş, gebelik platesi, iyi klorlanmış bir havuzda yüzme gibi aktivitelere ayırırsanız hem kilo kontrolünüzü sağlar hem de rahat bir doğum geçirirsiniz.

Gebelik süreci 3 döneme ayrılır. 1. Trimester, 2. Trimester ve 3. Trimester şeklinde.

İlk 3 ay (I. Trimester)

Gebeliğe fazla kilo ile başladıysanız, ilk 3 ay aldığınız kaloriyi çok fazla artırmaya gerek yoktur. İlk 3 ay kilo almak zorunda değilsiniz. Ancak katı bir şekilde enerji kısıtlaması da gebelik dönemi için uygun bir davranış değildir. Uygun ağırlık kazanımı bebeğin doğum ağırlığını etkileyecektir.

İkinci üç ay (II. Trimester)

İkinci 3 ayda artan ihtiyacı karşılayabilmek için hamile kadınların günlük 300 kalorilik ek enerji alması gerekir. Özellikle gebeliğin 20. haftasından sonra vücudun gereksinimleri artar. Bebeğin hızlı büyümeye başladığı ve iştahınızın arttığı bir dönemdir. Endişe etmeyin, vücudunuz yağ depolamaya başlamıştır. Bu dönemde annede yağ birikimi başlar. Yağlar emziklilik döneminde kullanılmak üzere depo edilir.

Üçüncü üç ay (III. Trimester)

Kilonuz artmaya devam eder. Bebeğin en hızlı büyüdüğü dönemdir. Ayaklarda ve ellerde şişme, sık idrara gitme problemleri normaldir. Kabızlık şikayeti artabilir. Gebelikte bebeğin büyüme ve gelişmesinin, annenin aldığı besinlerin bebeğe plasenta ile taşınması sonucu olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bebek tüm enerji ve besin öğesi gereksinimlerini annenin depolarından karşılar. Yeterli ve sağlıklı beslenme, gebeliğin her dönemi için önemlidir.

Gebelik sürecinde kadınların en çok şikayetçi olduğu durum “mide ekşimeleri”dir. Bunun nedeni, bebeğin sindirim organlarına baskıda bulunması olabilir. Mide ekşimesi ile ilgili rahatsızlıkları hafifletmek için

  • Yemeklerinizi azar azar ve sık sık tüketebilirsiniz (5- 6 öğün gibi).
  • Rahat elbiseler giyebilirsiniz.
  • Kafeinli içeceklerden uzak durabilirsiniz.
  • Yemek sonrası yürüyüş yaparak, mide öz suyunu bastırabilirsiniz.
  • Uyurken başınızı yüksek olacak şekilde yerleştirebilirsiniz.Soslu, yağlı ve baharatlı besin tüketiminizi sınırlandırabilirsiniz.