Verimli ve bilgi dolu program


Verimli ve bilgi dolu program6 Ocak 2018, Cumartesi

Sakarya Radyo ve Televizyon Yayıncıları Derneği’nin dün basın camiasına iletişim alanında düzenlediği ‘Hizmet İçi Eğitim Programı’na; Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya Cumhuriyet Savcısı Tahsin Yaralı ve Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı Müjdat Çetin ve tüm basın camiası katıldı.

                                            ***

Karşılıklı fikir alışverişinin yaşandığı bu programı biraz değerlendirelim. En başta eğitim amaçlı bu programı düzenleyen RATED’e, programa konuşmacı olarak katılanlara ve Sakarya’nın basın mensubu katılımcılara teşekkür ederiz.

                                            ***

Aslında bu program tam olarak basın camiasının yaşadığı sıkıntıları dillendirmek için kurulmuş en güzel ortamlardan bir tanesi. Katıldığım bu programda gözlemlediğim kadar Sayın Müjdat Çetin yerel basında yaşanan sıkıntıları aktardı ve bu konuda çözümler üretilmesi gerektiğine dair fikirler sundu. Sayın Cumhuriyet Başsavcımız Lütfi Dursun ve Cumhuriyet Savcımız Tahsin Yaralı ise basın kanunu üzerine bilgilendirmelerde bulundu.  

                                              ***

Program gayet verimli ve bilgi dolu geçti. Sayın Müjdat Çetin basına konulan yasaklar, sıkıntılar ve özellikle ambargolardan dolayı yerelde daha çok sıkıntılar yaşandığını bu sıkıntılardan dolayı habercilik anlayışının değiştiğini aktardı. Bunu dillendirdiği için kendisine teşekkür ederim. Çünkü gerçekler bilinse de söylenemediği için her daim görmezden geliniyor.

                                                   ***

Sayın başsavcımız görev hayatı boyunca çeşitli illerde yaşadığı basınla ilgili anılarını aktarırken hem eğlendirdi hem birazda olsa basına dikkat etmesi gerektiğini belirtti. Özellikle basının çok güçlü olduğunu hatta örnek verdiği bir olayda ailesinin bile basına inandığını kendisine gelip olayın gerçek yüzünü sorduğunu gülerek aktarması gerçekten samimi bir konuşmaydı. Başka bir samimi konuşmasında başsavcımız ve basından sorumlu savcımız Sakarya basınının haber konusunda hassas olduğunu ve kişiyi toplumu etkileyecek sarsacak haberlerde dikkatli olduğunu ve bu konuda çok memnun olduğunu da ayrıyeten belirtmesi bizleri de çok mutlu etti.

                                                   ***

Soru-cevap şeklinde ilerleyen programda sayın Başsavcımız Sakarya’da yapılan değişikliklere de değindi. Bunlardan bir kısmı Adli Tıp binasının tahsis edildiği ve 6 ilden otopsi olarak Sakarya’ya gelineceğini, denetimli serbestlik binasının taşınacağını, göç idaresi binasının yerine idari yargı binasının tanışacağını ve Ferizli’ye Cezaevi kampüsünün yapıldığını aynı zamanda Hendek’e de 1500 kapasiteli açık kadın cezaevinin yapıldığını söyledi.

Umuyorum ki sık sık bu tür programlar yapılır ve gelecek nesillere de bu tecrübeler aktarılır.