Övünmeyi bırak zarara bak!


Övünmeyi bırak zarara bak! 10 Ocak 2018, Çarşamba

Her fırsatta vatandaşın karşısına çıkarak “Ülkeyi demir ağlarla biz ördük, şu yatırımlara bakın”  diyenler…SAYIŞTAY’ın TCDD konusunda açıkladığı rapordan haberiniz var mı? Vardır vardır..Sizin herşeyden haberiniz oluyor…Danışmanlarınız ne güne duruyor öyle değil mi?

SAYIŞTAY rapor çok açık ve net; TCDD iyi yönetilmedi ve zararı aşırı şekilde büyüdü. TCDD geçen yıl 2,5 milyar TL zarar etti ve AK Parti dönemindeki toplam zararı ise 12 milyar TL’ye ulaştı. 

Zararın boyutlarını daha net anlatmak gerekirse, geçen yıl Hazine’den 601 milyar TL nakit sermaye transferi ve görev zararı ödemesi gerçekleştirildi. Buna rağmen 2,5 milyar TL zarar edildi.

Bunun anlamı tek kelimeyle BAŞARISIZLIKTIR…

Övünülen Yüksek Hızlı trenlerin yapım işlerine bakar mısınız, bir tane Türk işi yok..Raylardan, sinyalizasyon işlerine kadar; Çin, Fransa, İspanya, Çekoslavakya ve Hollanda gibi ülkeler…Kimi kandırıyorsunuz demir ağlarla örüyoruz diye?

2003 yılında TCDD’nin yolcu taşıma payı yüzde 5,1 idi. 2017 yılında bu oran yüzde 4,3’e gerildi...

Hani demiryolculuğu özendirecektiniz? Alın size rakamlar…Diğer kurumları da elinize yüzünüze bulaştırdığınız gibi, bu işi de öyle yaptınız…

2018 yılında da demiryolları zarar etmeye devam edecektir. Neden?  Yapılan ihalelerde verimlilik ikinci planda olduğu sürece zarar etmeye devam edecektir. Bunların yanında denetim eksikliği ve teknik şartların yerine getirilememesi gibi sebepleri de sayabiliriz.

İtiraf edin, başamadınız!