Bayramımız kutlu olsun (mu)?


Bayramımız kutlu olsun (mu)?11 Ocak 2018, Perşembe

On Ocak Çalışan Gazeteciler günü, vallahi bu gün çok itibar görüyoruz. Maşallah iş yerimize çiçekler geliyor, dostlarımız bizleri hatırlıyor, cep telefonlarımıza iyi niyet ve kutlama mesajları geliyor. Her dostumuza teker teker teşekkürler.

Bu mutlu günümüzde Valilik basın müdürü Hüseyin Bahar beyin bizzat telefon ile yaptığı nazik daveti sonucu Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun kahvaltılı toplantısına katıldım. Meslektaşlarımız her yıl olduğu gibi kalabalık bir halde kahvaltıda bulundular. Özellikle İlçelerde çalışma yapan arkadaşlarımızla görüşme imkanımız oldu bu bakımdan ben çok mutlu oldum.

Vali İrfan Balkanlıoğlu’na bu nazik daveti için teşekkür ederim. Güzel bir kahvaltı oldu, Vali beyin güzel anılarını dinledik ve bir başka yazımda konuya gireceğim şu meşhur Afyon arazi meselesinde öne sürülen iddiaları bir kez daha kendinden dinledik. Sakarya’ya geldiği ilk günlerde makamda yaptığımız bir ziyarette Vali, bey konuyu anlatmıştı bir kez daha dinledik ve bu kez tüm arkadaşlarımız bilgi sahibi oldu.

Bütün iyi niyetli çalışmalarımız, haberlerimiz, uğraşımız, çabalarımız daki karşı karşıya kaldığımız olumsuz görüntüler bir günlük davette unutuluyor mu şöyle bir hatırlamak istedim. Hiçbir şekilde kaale alınmayacağını biliyorum da hadi gene de yazayım.

Atatürk spor salonunda Voleybol maçında tribün arkasında torpil atılıyor, salonda patlama var hemen yukarıya koşuyoruz olayı öğrenip fotoğraf çekeceğiz, henüz bıyığı bile yeni terlemeye başlamış, belliki yeni Polis arkadaşımız karşımıza dikilip “ Çekmesene, hadi buradan uzaklaş” deyip birde kolumuzdan tutarak iteklemeye çalışıyor. Amiri de orada, sanki torpili biz patlatmışız.

Şu meşhur yol kenarı parka aracımı çekiyorum, (camda Devletin verdiği Basın plakası var) geri geldiğimizde silecekte ceza makbuzu var. Soruyorum bu basın plakasını görmedin her halde diye, cevap “ Abi ben Basın plakası, basın falan bilmem bana bir tek şehit yakınları ve engelliler serbest dediler” iş parada değil, itibarda ancak itibar sıfır olmuş bir kere.

Basketbol için Yazlık salonuna gidiyorum, yol kenarında bariyerlerde Polis var park edeceğiz, “buraya çekemezsiniz, burada sadece takımlar ve hakemler park edecek” diyor. Çok güzel bizim park yerimiz varmı diyorum “ Beni ilgilendirmez ara bul yer bulamazsan ilerlere park et, burada durma” cevabı geliyor.

Sakaryaspor maçında kodamanların yeri varda bizim için tek cevap var “ Buraya çekemezsin.”  Yaşımız 65 üstü. İstanbul veya başka İl de  yaşımı kullanarak toplu taşıma aracını kullanmak için Basın kartımdaki doğum tarihini gösteriyorum görevlinin cevabı aynen şöyle “ Abi Basın kartını gösterme o burada geçmez, sen normal kimlik göster.”

Fazla uzatmaya gerek yok. Bu güzel günü! böyle olumsuz örnekler ile geçirmeyelim, ancak dürtüyor işte bir soru sorayım da yazıyı bitireyim “ Spor yazarı meslektaşlarım ve Büyükşehir Basketbol maçlarına giden arkadaşlar, bir zahmet Serdivan Spor salonunda Basın tribünü varmı? Varsa yerini bana tarif edermisiniz.”

Neyse 10 Ocak çalışan Gazeteciler Bayramınız bir kez daha kutlu olsun.