Boza yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Boza13 Ocak 2018, Cumartesi

Kış aylarında herkesin içmekten zevk aldığı boza mayalı bir içecektir. Darı irmiği, şeker ve suyun fermentasyonu ile üretilmektedir. Osmanlı imparatorluğundan günümüze kadar popülerliğini yitirmeden gelen bu tat sağlığa da oldukça faydalıdır.  Eskiler daha iyi bilirler, kış aylarının ritüellerinden biri sokaklarda ‘’boza, bozaaaa…’’ diye bağıran adamların geçmesiydi.  Boza içerdiği besin değerinin yanında kültürel dokumuzun da bir parçasıdır.

Boza; demir, fosfor, niasin, sodyum, A, B1, B2 ve E vitamini açısından zengin besleyici bir içecektir.

Kış aylarında bağışıklığı arttırarak hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Eğer soğuk algınlığı ya da grip gibi bir hastalık geçirildiyse bünyenin kendisini daha kısa sürede toparlamasına da yardımcı olur.  Emzikli annelerin sütünü arttırıcı özelliğe sahiptir. Aynı zamanda bozanın faydaları bebeğe geçerek bebeğin de bağışıklık sistemi kuvvetlenmektedir. İçerdiği maya sayesinde mide şikayetlerine de iyi gelir ve hazmı kolaylaştırır.

Gelişme çağındaki bireylerin de tüketmesi gereken bir içecektir. İçerdiği B vitamini sayesinde bilişsel aktiviteleri desteklemektedir. Aynı zamanda rahatlatıcıdır.

Dünyada yaygın olarak tüketilen bir içecek olmamakla birlikte daha çok ülkemizde eski bir geçmişe sahip olan bir lezzettir. Bu nedenle tedavi amaçlı da kullanıldığı olmuştur. Özellikle her kötü etkiden yetişkinlere oralara çok daha kolay etkilenebilen çocukların, alerji ya da solunun yolu enfeksiyonları nedeniyle oluşan öksürüklerde tedavi edici etkisi ile dikkat çekmektedir. Eğer öksürük problemi söz konusuysa doktorunuzun reçetesinin yanında beslenme desteği olarak 2-3 gün düzenli bir şekilde boza tüketimi bronşların rahatlamasına sağlayacaktır ve yoğun öksürük krizlerinin bile kesilmesine yardımcı olacaktır.

Boza karbonhidrat içeriği oldukça yüksek bir içecek olmasından ve içerisinde şeker bulundurmasından dolayı kana hızlı karışır. Bunu regüle etmek amaçlı tarçın ekleyerek tüketmeniz daha faydalı olacaktır. Kilo problemi olanlar ve diyabet (şeker) hastası olanlar miktar konusunda çok cömert davranmamalı ve şeker hastaları mutlaka tarçın ekleyerek tüketmelidir. 100ml boza 250 kaloridir. Porsiyona dikkat edilerek tüketilmelidir. Kış aylarında zaman zaman beslenmeye eklenmesi gereken bir sağlık kaynağı içecektir.