Bekleyip görelim…10 Şubat 2018, Cumartesi

Sağlık Bakanlığı vatandaşların yaşadığı sıkıntılar doğrultusunda acillerdeki yoğunluğu önlemek adına bir çözüm geliştirdi. Bu çözümde artık Türkiye’de 63 hastanede aciller gece 23.00’a kadar açık olacak.

Gelelim bu sistem ne kadar yeterli ve çözüm odaklı olmuş. Acilde birikme yaşandığında ‘Şimdi git, Yarın gel’ dememek ve hastamıza ‘Sen acil değilsin, bugün şu saatte gel’ demek yerine, hastamız gelmiş 'kendini acil hissediyorsa acildir' deyip, bu hastamızı hızla muayene etmemiz lazım, gerekli tetkikleri yapıp, reçetesini vermemiz lazım diye düşünmeliyiz diyen Sağlık Bakanı Ahmet Demircan,  acillerde bazı uzman doktorların 23.00’a kadar duracağını söyledi. 

                                                 ***

Demircan aynı zaman yaptıkları çalışma planını şu sözleriyle özetledi;  “Günlük poliklinik kapasitemizin bir kısmını ve üstündeki sayıları, uzmanlarımızın mesai saatini kaydırarak, 16.00-23.00 çalıştırmak üzere, acilde de 20.00'den sonra 23.00'e kadar o arada daha çok yoğunluklar oluyor, bu yığılmayı eritmek şeklinde bir planlama yaptık. Akşam da acilde vatandaşlarımıza bakılacak, ertelenmeyecek ve acildeki bu yığılmayı çözeceğiz. Sarı ve kırmızı alanda gözleme alınan hastayı, uzun süre acilde bekletmeyeceğiz. Belli bir süreyle sınırlayıp derhal servise çıkaracağız.”  Peki, her başı ağrıyanın geldiğini düşünsek sen hastasın kendini acil hissediyorsun mu diyecek doktor? Çünkü gözlerimizle görüyoruz aslında hiçbir şeyi yok ama başı ağrıdığı için geliyor hem doktoru hem ciddi rahatsızlığı olan hastaların sırasını meşgul ediyor.

                                                 ***

Bu sistem kendi kanımca çok güzel oldu. Çünkü gece rahatsızlanıp, gerçekten kendini kötü hisseden ve aciliyeti olan hastalar yaşanan yoğunluktan dolayı orada beklemek zorunda kalıyor. Yaşlı hastalar, çocuklar saatlerce o sıranın gelmesini ekrandan kontrol ederek orada bekliyor. Belki bu sayede biraz olsun o yoğunluk azalır.  Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanemiz ’de bu yoğunluğu ve sıkıntıları yaşayan hastanelerin başında geliyor. İnşallah bu çözüm sayesinde Sakarya’da da hastalar rahat edecek.

                                                            ***

 

Bakan Ahmet Demircan geleceğe yönelik daha planlı bir sistem ortaya koyabilmek adına yerel yönetimlerle koordinasyon kurulacağını söylemişti. Eğer yerel yönetimlerle doğru bir işbirliği yapılırsa daha verimli daha kolay ve daha sağlıklı çözümler üretilerek sorunlar çözülür. Tabi bunun için en başta Sakarya’nın ihtiyacı olan bin yataklı hastanenin yapılması, kadın doğum hastanesinin artık bitirilmesi gerekir. Bu sayede yatak sorunu yaşamayız ve hastalarımız aylarca sıra beklemez ve şehir dışına gitmek zorunda kalmaz. Büyükşehirsek eğer sorunlara köklü çözüm bulmamız gerekir.

 

 

İnşallah bu hizmet sayesinde biraz olsun hastaların yoğunluktan ve kısa süreli zamandan kaynaklanan sıkıntılar çözüme kavuşur. Doktor ve hemşirelerde biraz olsun bu hizmetten dolayı sakin olurlar ve o kadar yorulmak zorunda kalmazlar. İşte bekleyip ve yaşayıp göreceğiz gerçekten bakanlığın yaptığı bu planla sorunlar çözüme kavuşacak mı?