Haydi bakalım kolay gelsin18 Nisan 2018, Çarşamba

Erken seçim tahminlerini ilk gündeme getiren ben oldum gibi bir şey. Henüz herkes kulağı üzerine yatıp sağdan soldan aldığı haberler ile 2019 da yapılacak önce mahalli, sonra genel seçimler haberleri yaparken ben 10 Nisan gün ki yazımda erken seçimin 2018 Kasım ayında yapılacağını belirtmiştim.

Dün bu bomba patladı ve MHP genel başkanı Devlet Bahçelik seçimlerin 2018 Ağustos ayında yapılmasını istedi. İlk olarak AK PARTİ den cevap gelerek konunun görüşülebileceği açıklandı. CHP sözcüsü biz her zaman hazırız dedi.

Beklenen ve olması gereken bir yorumda Cumhurbaşkanımız, Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi, Erdoğan “ Yarın (Bugün) Devlet Bahçeli ile görüşeceğim” dedi.

Alın işte seçim kararı ittifakı.

Benim çok kesin bilgiler ile duyduğum  erken seçim konusu bir senaryo değil Ankara’da iktidar tarafından ciddi, ciddi düşünülen ancak henüz dışa vurmayan bir konu idi. Dostlarım bana 2018 de erken seçim olacağı sinyalini verirken Kasım ayını işaret etmişlerdi. Devlet Bahçeli ise bu tahmini 2 ay erkene çekerek Ağustos ayını önerdi. Peki erken seçim olurmu?

Ben yine ısrarla olur diyorum. Hem de olursa da açıklanan 2019 Martta yerel, 2019 Kasımda genel olarak değil önce genel, sonra yerel seçimler olacak. Bir defa genel seçimden önce yerel seçim yapılmasının bir mantığı yok. Diyelim ki yerel seçimler önce oldu, sonra genel seçimler olacak. Sizlerde benim gibi bu seçimlerde çalışacak insan sayısı bulmakta zorluk çekersiniz. Onun için ben önce genel seçim olacak diye ısrarcıyım.

Bu işin Türkçesi çok açık. Gelen seçimlerde Cumhurbaşkanlığı (başkanlık) ve Milletvekili seçimi birlikte yapılacak. Binlerce milletvekili aday adayı, daha sonra yapılacak yerel seçimlere aday olacak yine binlerle Başkan ve Meclis aday adayları seçilmek için canla başla çalışacaklar ve genel seçimler için çalışanlar yerel seçimlerde ön planda olacakları için fazla sorun olmayacak.

Bunlar benim tahminlerim ve düşüncelerim ancak siyasi platformda yürüyen kişiler zaten benimle aynı düşünmek durumundalar. İşin mantığı bu. Türkiye de 14 yıldır iktidarı elinde bulunduran ve bu Ülke’yi hakikatten dar boğazlardan çekip çıkararak bu gün ki modern ve Dünya’da çok büyük söz sahibi yapan Recep Tayyip Erdoğan başkanımız bu konuyu çok güzel bir şekilde çözecektir diye düşünüyorum.

Hayırlısı olsun diyelim ve bekleyelim. Bu gün ki toplantıdan kesin karara yakın bir açıklama bekliyorum. Yanılmayacağımı zannederek hayırlısı olsun diyorum.