Bol bol adayımız var 5 Mayıs 2018, Cumartesi

Türkiye’nin her bir köşesinden 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri için aday başvuruları başladı. Artık milletvekili aday adayı başvurularından sadece illere göre belirli kişilerin seçilmesi kaldı.  Cumhurbaşkanlığı başvuruları da artık bitti. Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 7 aday yarışacak.

***

Türkiye’de  geçen seçimlerle oranlandığı zaman milletvekili aday adayı başvuruların da artış görünüyor.  Gelelim ilimize. Sakarya’da da  aday bolluğu yaşanıyor denebilir. Tabii aday bolluğu dediysek bu bolluk MHP, CHP, İYİ Parti, BBP, SP ve diğer partilerde değil, daha çok milletvekili çıkaracağına yönelik hesaplar yapan iktidar partisi AK Parti’de.         

İktidar partisini aday bolluğunda takip eden parti ise; yeni kurulmasına ve ilk seçim yaşayacak olmasına rağmen İYİ Parti’den  geldi. İYİ Parti’nin ardından birkaç isim MHP’de, birkaç isim CHP’de ve birkaç isim, BBP’de ve bir iki isimde SP’de var.  Yani rağbet en fazla AK Parti’ye oldu.  Tam olarak AK Parti Sakarya’dan 79 kişi aday adaylığına başvuruda bulundu.

***

Milletvekili seçimleri için tabi bir bedel olacak. Bu bedelde AK Partide aday adayları erkeklerde 6 bin lira, kadın ve genç (18-25 yaş arası) 3 bin lira, engelli aday adayları ise bin lira ödüyorlar. AK Parti’de başvurular 3 Mayıs’ta bitti.

CHP gelecek olursak başvuru bedeli bayağı cep yakıyor. Neden böle bir karar aldılar bilemiyorum ama bu bedeli herkesin ödeyebileceğini düşünmüyorum. O yüzden başvurularda da bir bolluk yaşayabileceğini sanmıyorum. Gelelim CHP’nin başvuru ücretine; erkeklerde 10 bin lira, kadın, genç ve engellilerde ise 5 bin lira artı bir de her aday adayından bin lira dosya parası alınıyor. CHP’de başvurular ise 7 Mayıs Pazartesi son bulacak.

MHP’de ise ayrım olmadan her aday adayından 2 bin 500 lira alınıyor. MHP’de başvurular 3 Mayıs’ta sona erdi. İYİ Parti’de erkek adaylar 5 bin lira, kadın ve genç (25 yaşa kadar) adaylar 2 bin 500, engelliler bin lira ödeyecek. Gaziler ise ücret ödemeden aday olabiliyorlar.

***

Sakarya’da şuan olduğu gibi 24 Haziran seçimlerinde de 7 milletvekili seçilecek.  Tabi bu dağılım ittifaklar doğrultusunda nasıl olur bilemiyorum ama Sakarya’dan hangi partinin kaç milletvekili çıkartacağı pek belli değil.

24 Haziran seçimlerinde seçim sistemi değişti ve cumhurbaşkanlığı seçimi tek olarak yapılacak. Onun ardından ise milletvekili seçimi parti amblemli olarak gerçekleşecek. Yani bu kez Cumhurbaşkanı’na oy veren eski seçimde olduğu gibi meclise oy vermeyecek, onun için ikinci bir tercih yapacak.

Önümüzde tam 49 gün var. Bu günler neyi götürür neyi getirir bilinmez ama bilinen o ki Sakarya’da milletvekili sıralamasının da bu seçimde çok önemli olacak.

24 Haziran seçimlerinin hem ülkemiz hem ilimiz için hayırlı olmasını diliyorum.