İyi düşünün!12 Mayıs 2018, Cumartesi

Yeni seçim sistemi ile 24 Haziran’da tüm siyasi partiler seçimi kazanmak için yarışacaklar.  Bu yarışta ne kadar adalet ne kadar doğru çalışma politikası olur bilemiyorum. Ama asıl olması gereken ilimize ve ülkemize faydası olacak milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı seçilmesi gerekiyor. Bunu iyi biliyorum. O yüzden tüm partiler daha önceki seçimlerde olduğu gibi, sadece aday göstermek ve varlıklarını sürdürebilmek adına bu yarışta olmayacaklar. Çünkü, hangi parti milletvekili adaylarını iyi belirlerse, hizmet edeceğini  vatandaşa kanıtlarsa vatandaşın oylarını alma oranı daha yüksek olur.

***

Şimdi iki seçim var. Birisi Cumhurbaşkanlığı diğeri de milletvekilliği seçimi. Diyelim ki, Cumhurbaşkanlığı’nda AK Parti ve MHP’nin adayı olan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oyunuzu verdiniz.  Milletvekili seçimleri için aldığınız oy pusulasında ise gönlünüze yatan milletvekili adayı,  AK Parti’de, MHP’de, CHP’de, İYİ Parti’de, SP’de veya bir başka partiden ilk sırada aday oldu. Haliyle burada tercih yapacaksınız.

***

Ama önceliğiniz kullandığınız oyların boşa gitmeyeceğine inanmış olmanız gerekiyor. Eğer ben oyumu kullanıyorsam ve  tuttum partinin veya siyasi kanadının faydalı ve yararlı işler yapması gerekiyor. Şimdiye kadar başımıza gelen hangi partiden olursa olsun milletvekilleri Sakarya için ne yaptı. Bir gün olsun mecliste sorunları dile getirdi.  İşte şimdiki oyumuz bu sorunları dillendirecek ve çözüm üretecek kişilere olmalı. 

***

Seçime yönelik bir açıklık getirelim. Daha önceki seçimler gibi partilerin yüzde 10 ülke barajını aşma sorunları ittifaklar nedeniyle yok gibi görünüyor.  İttifaklar nedeniyle çok büyük sürpriz olmadığı takdirde neredeyse seçime girecek her partinin barajı aşma sorunu bulunmuyor. Bu nedenle tüm partiler adaylarını belirlemede, vatandaşlara yönelik yapılan anketlerde adı ön plana çıkanları tercih etmek zorundalar. Şehre faydası olmamış isimleri ön sıralarda dayatmanın anlamı yok.  Bu durum diğer partilere oranla daha çok AK Parti’yi ilgilendiriyor.

***

Evet, kısaca söylemek istediği Sakarya’nın daha iyi yaşanabilir bir kent olmasına katkı sağlayacak, bu şehirde yaşayan, bu şehrin derdi ile dertlenen isimlerin seçilebilmesi için oyunuzu kullanın. İlk kez yaşayacağımız seçim bize belki bu sefer tecrübe kazandıracak ama gerçekten meclisin de önemli olduğunu bir kenara yazarak oyunuzu ona göre iyi düşünün ve  kullanın.