Penguenlerle Fotodan Raylı Sisteme yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Penguenlerle Fotodan Raylı Sisteme16 Mayıs 2018, Çarşamba

Geçtiğimiz gün basında bir haber belirdi.

Eski Bakan Ersin Taranoğlu, Adapazarı'nı değiştireceğini iddia ettiği projelerini bir bir açıkladı.  Tüneller, raylı sistemler, rekreasyon alanları ve yeni bulvarları içeren 6 proje önerisi.

 

Bildiğimiz üzere Ersin Taranoğlu ANAP döneminde iki bakanlık yapmış bir isim. Evet, iki bakanlık. 53. Hükümette Spor Bakanlığı, 55. Hükümette ise Orman Bakanlığı...

Bu süreç içerisinde eski stadın üstü kapatılmış, aydınlatma halledilmiş.

Şöyle bir şehir hafızasına baktığımızda Taranoğlu'nun en bilindik işi bu olmuş.

Zaman zaman  da konuşulurdu  zaten. Büyüklerimiz bu stadın üzerini Ersin Taranoğlu bakanken kapattırdı, aydınlatmalar onun zamanında oluverdi derdi.

Taranoğlu siyasete de uzun bir süredir ara vermiş vaziyetteydi.

Gazetelere siyaset gençlerin işi, artık siyasete dönmem gibi beyanlarda bulunmuştu. Röportajında yoga, yürüyüş, tenis ve rüzgar sörfüyle uğraştığını hatta tenisi Hülya Avşar'dan öğrendiğini söylemişti. Taranoğlu o günleri; "Hülya Avşar benimle tenis oynamak istemişti. Ben de bilmediğimi söyledim. Ardından tenise başladım. Ama bakanlık görevim bitti. Biz de maçı yapamadık. Tenise bu şekilde başladım" sözleriyle anlatıyor.

Hatta siyasetin ardından yeni bir hayata başladığını söyleyen Taranoğlu'nun  röportajında şöyle de bir cümle var; "Evet, bir planım da Güney Kutbu’na gidip penguenlerle resim çektirmek..."

 

Taranoğlu'nun siyaset hayatına bakarken o dönemin şartlarını da analiz etmek gerekir tabi. Koalisyonlar, başörtüsü yasakları, 28 Şubat. Taranoğlu bu dönemlerde siyasetin içerisindeydi. Bu denli kaos ortamının ardından keskin bir dönüşle, kendi tabiriyle yeni bir hayata başladı.

Tenis, dağcılık, yüzme, yürüyüş, rüzgar sörfü...

Yine kendi tabiriyle siyasetteyken perde inen gözü, siyasetin ardından açıldı. Yaşamın keyfini çıkarmaya çalıştı.

 

65 yaşına gelen Taranoğlu, ruhuna yaptığı yatırımların ardından Adapazarı için 6 proje açıkladı. Tabi Taranoğlu'nun bakan olduğu dönemdeki ülkenin zor şartları ona sadece stadın üzerini kapattırmaya ve aydınlatma yapmaya olanak sağlatmış olabilir.

Dün açıklanan projeler belki de eski bakanın döneminde yapamadığı, dillendirip icraata koyamadığı projelerdi.