Gıda konularında biraz daha dikkat10 Haziran 2018, Pazar

Değerli okurlar; farkında mısınız bilmiyorum ama Sakarya birçok ilden farklı olarak adını gıda ile ilgili skandal haberlerle duyurmaya çok alıştı. Bunun nedeni tam olarak nedir? Pek tabi bu konu başlı başına bir haber konusu ancak kulağımıza gelen son haberler artık pes, bu kadar da olmaz dedirtiyor.

Konuyu duymuş olanlarınız olabilir. Erenler’e bağlı Yazılı Mahallesi'nde 25-26 Mayıs tarihinde bir üreticiye ait besi ahırında elektrik çarpması sonucu 20’nin üzerinde hayvanın bu çarpmadan etkilendiği ve çok az bir kısmının canlı kurtulduğu söyleniyor. Esas haber olan kısım bu değil tabi, söz konusu hayvanların hepsinin besi işletmesinde kellelerinin kesildiği ve iki kamyona yüklenerek ilimizde faaliyet gösteren özel bir mezbahaya götürüldüğü, burada geri kalan işlemlerin yapılmasından sonra da piyasaya sürüldüğü iddia ediliyor. Akıma kapılan hayvanların pazarlanması için ise bir şahısla irtibat kurulduğu söyleniyor.

İddialar gerçekten çok vahim ilçe tarım müdürlüğünün söz konusu işletmede denetim yaptığını ve kayıt dışı birçok hayvan tespit ettiğini öğrendik. İl Müdürlüğü ile yapılan görüşmede ise böyle bir durumun söz konusu olmadığı, elektrik çarpma hadisesinin yaşandığı ancak hiç bir ölümün gerçekleşmediği, akıma kapılan bazı hayvanların ise mezbahada usulüne Uygun olarak kesilip gerekli muayenelerin yapılmasından sonra tüketime sunulduğu bilgisi verildi. Bu açıklama sizi ne kadar tatmin etti bilemem ama açıkçası ben çok tatmin olmadım. Olay bu kadar basit ise ve ortada bir ölü hayvan durumu yoksa bu söylenti nerden çıktı.

Detaylar neden bu kadar belli. Düşünün bir kere, hayvan sahibi, hayvanları kesen şahıs, etleri pazarlamak üzere alan şahıs, kesim yapılan kesimhane, ölü hayvanları mezbahaya taşıyan kamyon şoförüne kadar her şey bir çok insan tarafından biliniyor ama birileri çıkıp ortada böyle bir şey yok deyip işin içinden sıyrılıyor. İnsan sağlığı bu kadar ucuz mu? Sakarya nin ve bölgenin et ihtiyacını karşılayan mezbahalar da böyle gelişi güzel kesim yapılabiliyor mu? Mesaisi biten memurlar gittikten sonra mezbahalar kime emanet ediliyor, çalışmasını kim denetliyor.

Bu olay belki yalan ve iftiradır, bilmiyor buna yargı karar verecektir ama böyle bir şeyin yaşanmasının önüne geçebilecek bir mekanizma var mıdır? İl tarım müdürlüğü bu olayın duyulmasının ardından il genelinde bulunan bütün kasaplara belgesiz et tespiti maksadıyla ani bir denetim yaptırmış mıdır? Ramazan ayının bu güzel manevî ortamında bazı gıda teröristleri yediğimiz pidelere, aldığımız etlere bu şaibeli etlerden katmış mıdır? Bütün kamuoyu şimdi bu soruların cevabını merak ediyor. Umarım böyle iğrenç bir olay yaşanmamıştır ama eğer yaşanmışsa yargı bütün resmi ve gayri resmi şahıslar hakkında gerekli işlemleri biran önce yapmalı ve halkın vicdanını rahatlatmalıdır.