Erdoğan, İnce Ve Akşener mitingleri yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Erdoğan, İnce Ve Akşener mitingleri18 Haziran 2018, Pazartesi

24 Haziran seçimlerine çok az bir süre kaldı. Meydanlar çok yoğun ve hareketli. Söylemler her zamankinden daha sert. Kitleler her zamankinden daha umutlu. Böyle bir atmosferde Sakarya’da meydanların nabzını tutmak için yapılan tüm mitinglere katıldım. Gelin şimdi bu mitinglerdeki ayrıntıları beraber inceleyelim.

İlk miting Recep Tayyip Erdoğan'ın mitingiydi. İkincisi ise Muharrem İnce'nin ve son mitingi de geçtiğimiz cumartesi Meral Akşener yaptı. Öncelikli olarak meydanların doluluk oranından bahsetmek gerekirse, seçim sürecinde beni en çok şaşırtan durum meydanların anormal sayılarıydı. Erdoğan'ın mitinginde normaline oranla çok daha az bir kalabalık vardı. Önceki mitinglerde de bulunduğum için bu kanıya rahatça varabiliyorum. 16 Nisan öncesi mitingde bulvara taşan bir kalabalık söz konusu iken bu mitingde Demokrasi Meydanını bile tam dolduramamıştı Ak Parti. Tabiiki mitingin ramazan ayına denk gelmesi bu noktada önemli bir etken. Muharrem İnce'nin mitingi ise kalabalık bazında hemen hemen aynıydı Erdoğan'ın mitingiyle. Ancak çok önemli bir gözlem tespit ettim. Recep Tayyip Erdoğan'ın mitinginde yaş ortalaması yüksekti. Yani yaşlı, emekli ve orta yaşlı kesim ağırlıktaydı ancak Muharrem İnce’nin mitinginde kalabalığın büyük bölümü gençlerden oluşuyordu. Gelelim Meral Akşener'in bayramın ikinci günü yaptığı mitinge. Bayram olmasına ve havanın yağmurlu olmasına rağmen meydan diğer mitinglerdeki ile aynı doluluktaydı. Şiddetli yağmur nedeni ile Akşener bir saat geç geldi meydana. Buna rağmen en coşkulu kalabalık Akşener’in mitingindeydi.

Kalabalıklar bu şekildeydi. Şimdi de  güvenlik önlemlerinden bahsetmek istiyorum biraz. Ak parti mitinginin olduğu gün sabah dersim vardı ve orta garajdan yeni camiye yürümem gerekiyordu. Yol üzerinde çok yoğun bir güvenlik vardı. Saat daha 9.30 olduğu halde üst aramaları başlamıştı. Tabiiki herkes gibi bende bu üst düzey güvenlik önlemlerini normal karşıladım. İnce'nin mitinginde ise Erdoğan kadar olmasa da sağlam güvenlik önlemleri vardı. Ancak İyi Parti mitinginde ne Erdoğan ne de İnce mitinginde olan güvenlik önlemleri yoktu. Yanımdaki arkadaşım çantası ile girdi ve çok üstün körü bir kontrol yapıldı. Çantanın sadece bir gözü kontrol edildi. Meydanda herkes çakmak kullanıyordu. Tabiiki bu tedbirsizlik bizi şaşırtmadı.

Diğer bir husus ta mitinglerde kullanılan imkanlar. Ak Parti mitinginde belediye otobüsleri fazlaca kullanıldı. Hatta bir otobüsün numarasının yazdığı led panelde “tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak.” Yazıyordu. Diğer mitinglerde belediye namına hiçbir şey yoktu. Böyle mi olması gerekir? Tabiiki de hayır. Böyle bir kayırmanın olduğu ortamda birileri ısrarla adayların aynı şartlar altında yarıştığından bahsediyor. Hadi diyelim ki o otobüslerde emniyet güçleri taşındı ki emniyetin bu vazifeler için kendi araçları var. Ama oldu da yetmedi ve belediyeden talep edildi. Peki neden o panele bir partinin sloganı yazılır gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum

Ve son olarak meydanlarda kullanılan üsluptan bahsedelim. Recep Tayyip Erdoğan o etkileyici hitabetiyle meydanı coşturdu. Erdoğan'dan önce Ak Parti il başkanı Fevzi Kılıç bir konuşma yaptı. Konuşma etkileyici değildi. Zaten meydandan da kayda değer bir tepki gelmedi. Erdoğan en büyük alkışı “Eski stadı millet bahçesi yapacağız.” Dedikten sonra aldı. Bunun dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan sanki ana muhalefet lideri gibi şöyle yapacağız, falancaya artık son vereceğiz gibi söylemlerde bulundu. Buda beni şaşırtan diğer bir husustu. Muharrem İnce ise çok dinamik ve sürükleyici bir konuşma yaptı. Daha önce şeker fabrikasından küspe aldığından bahsetti. Oda en çok Haydar Paşa ve Adapazarı trenini tekrardan kullanılır hale getireceğini söyleyince alkış aldı. Üslup yine çok sertti. Meral Akşener’e gelecek olursak diğer iki adayın söylev üslubundan ziyade sohbet havası hakimdi yağmur nedeniyle hızlı hızlı konuştu Akşener. Kayın validesinin de meydanda olduğunu belirterek “Bugün daha çok dikkat edeceğim söylediklerime çünkü kayın validem de aranızda” dedi. Akşener daha çok işsizlikten bahsetti ve hükümeti eleştirdi. En çok alkışı ise askeri liseleri açacağız dediğinde aldı.

Meydanlar böyleydi. Bu tabloya bakıp Sakarya için vekil tahmini yapmak çok zor. Çünkü meydanlar aynı, fark yok denecek kadar az. Adaylar son kozları oynuyor. Umuyorum ki vatanımız için en hayırlısı olur.

Oy Ve Ötesi Nedir?

Oy ve ötesi partiler üstü yani hiçbir partiyle bağlantısı olmayan, seçim güvenliğini sağlamaya yönelik kurulmuş, gönüllü bir gençlik hareketi. 24 Haziran seçimleri için müşahit başvurusu alan dernek şimdiden rekor sayılara ulaştı. Sizde hem oyunuza hem de geleceğinize sahip çıkmak için oy ve ötesinin resmi web sitesinden çok basit bir kaç işlem ile gönüllü müşahit olabilirsiniz. Sadece müşahitlere ihtiyaç yok. Avukat ve bilgisayar başında tutanakları onaylayacak bireylere de ihtiyaç var. Ben ilk oyumu kullanırken oy ve ötesi ile sandığa sahip çıkacaklardanım. Hepinizi sandığa sahip çıkmaya davet ediyorum.