Oto park sorunumuza dev neşteri vuranları kutluyorum3 Temmuz 2018, Salı

Gazeteci arkadaşım Şaban Mergül ile Dört yıl önce Çark caddesi esnafı ile TV çekimi yaparak o zaman ki şartlarda en önemli sorunun ne olduğunu sormuştum. Çark caddesi girişinde başladığımız çekimlerimiz cadde boyunca devam etti ve tüm konuşmalardan ortaya çıkan en büyük sorun oto park oldu.

Bu çekimimiz TEK RUMELİ TV ekranlarında yer aldı ve Şaban Mergül’ün SAKARYA TV. İnternet sitesinde arşivinde olduğunu tahmin ediyorum. Konuşma yaptığımız kişilerden en önemlisi o tarihte cadde dernek başkanı kuyumcu dostumuz Ahmet Serbes ile olmuştu. Ahmet Serbes park sorununun giderek büyüdüğünü ortaya koyarak bize alternatif düşüncelerini sıralarken Atatürk İlk okulunun yerine oto park yapılmasını istiyoruz demişti.

Gez ayakkabı sahibi Atilla Gezer’de ayni doğrultuda yaptığı konuşmada Atatürk İlk okulunun yerine oto park yapılmasını önermiş hatta konuyu daha da ileri götürerek Sabihahanım ilk okulunun da başka yere nakledilip o alanında oto park halinde getirilmesini ısrarla istemişti. Bu iki değerli iş adamımızın önerileri o zaman yetkililer tarafından pek önemsenmedi, belki de sıcak bakılmadı.

Aradan geçen 2 yıl oto park sorununu daha da ağırlaştırdı ve Büyükşehir Belediye başkanı Zeki Toçoğlu dostumuz bu büyüyen soruna, Doğum ve Çocuk hastahanesi yanındaki katlı oto park yapımı ile neşteri attı. Şehir merkezideki ilk katlı oto park o kadar geç kalmış olsa da büyük bir ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor. Sorunun ortada dağ gibi durduğu o zamanki isteklerin üzerinden 4 yıl geçti yeni arayışlar içinde nihayet Atatürk İlk okulunun arsası keşfedildi. Tabii ki bu işler öyle hemen ölç, kes başla gibi olmuyor enine boyuna araştırmak ve en isabetli kararı almak lazım, bakıyorum da aynen öyle olmuş.

Yıllardır beklenen karar bizzat Zeki Toçoğlu başkan tarafından açıklandı ve açıklamada Atatürk İlk okulunun şimdiki yerinin oto park olacağını gördük. Ama en önemlisi yıkılan İHL ve lojmanların yerine yeni 2 okul yapılacağı haberi oldu. Buradan Zeki Toçoğlu başkanımızı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Önce Atatürk İlk okulu yapımı tamamlanacak ve sonrasında katlı otopark yapılacak, öğrenci velilerinin bu kararla çok rahatladığını düşünüyorum.

Çark caddesi kesiminde faaliyet gösteren esnafların sorunlarını her zaman dile getiren başta Ahmet Serbes ve Atilla Gezer dostlarımızı bu sorunu hep gündemde tuttukları için kutluyorum. Bu gibi işler el birliği ile uzlaşarak yapıldığı zaman çok güzel sonuçları oluyor. Yoksa birileri gibi adeta yıkım ekibi şekli ile karşı çıkmakla bu işlerin olmayacağı ortada. Yaptırmam, yapılanı yıkarım, toz duman ederim kabadayılıkları zaten 24 Haziranda Osmanlı tokadı gibi cevabını aldı.

Bu oto park konusu sağduyu ile her işin üstesinden nasıl gelinebileceğini gösterdi. Umarım her şey yolunda gider ve önce okulumuz sonrada oto parkımız hizmete girer.