Minik bedenlerin sesi olalım7 Temmuz 2018, Cumartesi

Son zamanlar her yerde çocuk ve kadın istismarı haberlerine rastlar olduk. Sürekli küçücük çocuklarımız kayboluyor. Bir süre sonra canavar tarafından tecavüze uğramış ve öldürülmüş olarak çöplükte, ormanda, dere yataklarında bunun gibi yerlerde buluyoruz.

Masum, melek, güzel yüzlü, en saf varlıklarımız evlatlarımızı, çocuklarımızı gözümüzden sakındığımız evladımızı bir canavar alıyor ve ona dokunuyor. Düşündükçe çıldıracak gibi oluyor insan…

Peki, cinsel istismar nedir? Çocuğumuzu korumak için neler yapmalıyız?

İnsanlar artık masum değil. Git gide bu sapık ruhlu canavarlar içimizde çoğalıyor. İş yerimizde, evimizde, mahallemizde bu canavarlar bizlerle, çocuklarımızla birlikte yaşıyor.

Cinsel istismar; Çocuğun kendisinden büyük bir kişi tarafından cinsel obje olarak kullanılmasına cinsel istismar ya da cinsel taciz diyoruz. Cinsel istismar çocuğu cinsel amaçlı dokunma ve onu zorlamak ve çocuğun mahrem bölgelerini görmek isteme gibi davranışlara kadar geniş bir yelpazeyi kapsar. Bu yüzden içimizde her geçen gün türeyen bu canavarlara karşı evlatlarımızı korumakta bize düşüyor.

Eskiden  komşuluk ilişkisi vardı. Bir yere giderken gönül rahatlığıyla çocuğunu emanet edebilir, gözümüz arkada kalmadan güvenle bırakabilirdik. Şimdi ise ailendeki bireylere bile güvenemiyorsun.

O yüzden minik bedenli, masum çocuklarımızı korumalıyız. Hiç kimseye güvenip emanet etmemeliyiz. Çocuklarımızı parka giderken, evde kapının önüne bile çıksa yalnız bırakmamalıyız.

Çocuğumuza ona dokunmak isteyen yabancılara karşı hayır demesini öğretmeli ve başına bir iş geldiğinde rahatlıkla ailesine anlatabileceği güvenini vermeliyiz. En başta çocuğumuza inanmalıyız. Bu konularda asla şaka olmaz. Çocuklarımızın sözüne itimat etmeliyiz. “Aaa olur mu canım o öle bir şey yapmaz”, “çocuk hayal görüyordur” gibi düşünmemeliyiz.

Artık dünya daha da kötü oluyor. Onu kötü yapanda biz insanlarız. O yüzden canice tacize uğrayıp işkence gören çocuklarımızın minik bedenlerini toprağa verdiğimizi unutmamalıyız. Artık utanmalıyız.

Devletimiz de artık bu çocuk ve kadın tacizlerine, istismarına karşı caydırıcı ve gerçekten ciddi kararlar almalı, uygulamalıdır. Bir minik bedeni daha toprağa vermek istemiyoruz. Bir aile daha yok olsun istemiyoruz. Bir çocuğumuz dhaa bu canavar ruhlu insanların istismarına uğrasın istemiyoruz.

O sessiz kalan minik bedenlerin sesi olalım. Çığlığı olalım. Onlar hepimizin çocukları. Artık susmayalım.