Yeni Okullar ve 2. Katlı Otopark10 Temmuz 2018, Salı

Büyükşehir Belediye Başkanı yeni bir proje daha açıkladı. Geçtiğimiz günlerde tivitler peşi sıra geldi. Milli Eğitim Bakanlığı ile varılan anlaşma kapsamında Atatürk İlkokulu’nun bulunduğu bölgeye katlı otopark yapılacak. Bunun için de Büyükşehir Belediyesi yıkılan askeri lojmanların olduğu bölgede iki okul inşa edecek.

Zeki Toçoğlu bu açıklamasıyla birlikte inşa edilecek yeni otopark ve okulun da görsellerini ilk kez paylaştı.  Başkan Toçoğlu’nun bu paylaşımlarının ardından internete Atatürk İlkokulu yazdım ve karşıma çıkan sonuç şu oldu: 1954 yılında temeli atılan bu yapı…

Gerçekten de bugün yüzlerde öğrencinin eğitim aldığı bu yapı 1954 yılında yapılmış ve sayabileceğimiz bütün büyük depremleri geçirmiş. Aradan geçen 65 yıl. Yapılan eklentiler, yapılan yenilemeler bu okulu nasıl sağlıklı bir eğitim yuvası kılabilirdi ki. Şimdi yapılacak çalışmalarla hem öğrenciler o eski okuldan tabiri caizse kurtulacak hem de şehrin önemli bir ihtiyacı, önemli bir noktada karşılanmış olacak.

Vatandaşlardan gelen ilk izlenimlerde memnuniyet hakim. Hatta dün gerçekleşen mecliste MHP’li Erkal Etçioğlu projeyi çok beğendiğini belirterek Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etmiş. Etçioğlu yaptığı konuşmada Atatürk İlkokulu projesinin model olmasını hatta bu projenin merkezdeki Sabihahanım İlkokuluna bile uygulanabileceğini söylemiş. Erkal beyin açıklamalarıyla olay başka bir boyuta geçiyor tabi: Büyükşehir’in tip projesi. Eski okulların yerine yüksek donanımlı yeni okullar ve aynı zamanda şehrin ihtiyacına yönelik projeler. Muhteşem bir tip proje. Milli Eğitim Bakanlığı da destek verirse şehir için muhteşem bir çalışma olur. Hem eskiyen okullar yenilenecek hem de şehrin ihtiyacı karşılanacak.

Bu anlamda bu çalışmanın şehirdeki yankısı da çok pozitif oldu. Düşünsenize 65 yıllık eski okullar yenileniyor. Yeni yerinde, günümüz mühendisliğiyle ve yüksek donanımla yeniden inşa ediliyor. Okulların yerine de şehir için büyük önem taşıyan projeler hayata geçiriliyor. Bu projede yapılan çalışma otopark için oldu. Bölgenin gerçekten de ihtiyacıydı, önemli bir ihtiyaç karşılanmış oluyor. Aynı zamanda da bölgedeki okul çıkış saatlerinde yaşanan yoğunluk da azalmış olacak. Şehir için önemli bir akstan servis yoğunluğu alınmış olacak. Bu da önemli bir yan etki aslında.

Özet şu: Evet, çok güzel bir proje. Evet, vatandaş çok memnun. Sakarya hem yeni iki okula hem de 2. katlı otoparkına kavuşuyor. Öğrenciler daha sağlıklı, daha güvenli, daha donanımlı okullarda eğitim alıyor. Otopark projesi ile de önemli bir noktadaki önemli bir ihtiyaç karşılanıyor.