Vatandaş çözümü AK Parti’de görüyor22 Mayıs 2015, Cuma

Milletvekili Yavuz, “Vatandaş Türkiye’nin çok büyük sorunlarının AK Parti tarafından çözüldüğünü çok iyi biliyor. Çözümün adresinin AK Parti olacağına her zaman inanıyor. Ulaştığımız sokakların nabzı AK Parti’nin oy oranının arttığını bizlere gösteriyor” dedi.

2011’de AK Parti’de 5.sıradan meclise giren Ali İhsan Yavuz bu kez 3.sıradan aday gösterilmişti. 4 yıllık parlamento döneminde aktif bir görüntü çizen Yavuz ile 7 Haziran seçimlerini ve 13 yıllık AK Parti iktidarını konuştuk. 7 Haziran’da 7-0 hedeflerini yineleyen Yavuz, oy hedeflerinin ise yüzde 70 olduğunu ifade etti. “Halk CHP ve Haydar Baş gibilerin ütopik vaatlerini alay konusu yapmaya başlamış” diyen Yavuz, Sakarya’da AK Parti’ye karşı teveccühünde arttığını belirtiyor.

RÖPORTAJ

SAFA POLAT

 

·         VATANDAŞ TÜRKİYE’NİN ÇOK BÜYÜK SORUNLARININ AK PARTİ TARAFINDAN ÇÖZÜLDÜĞÜNÜ ÇOK İYİ BİLİYOR. ÇÖZÜMÜN ADRESİNİN AK PARTİ OLACAĞINA HER ZAMAN İNANIYOR.

·         HALK CHP VE HAYDAR BAŞ GİBİLERİN ÜTOPİK VAATLERİNİ ALAY KONUSU YAPMAYA BAŞLAMIŞ

·         ULAŞTIĞIMIZ SOKAKLARIN NABZI AK PARTİ’NİN OY ORANININ ARTTIĞINI BİZLERE GÖSTERİYOR.

·         BUNDAN ÖNCE Kİ SEÇİMLERDE HER BİRİ ÇOK MİKTARDA SAPAN MUHALEFET ANKETLERİ VAR. OYSA BİZİM ANKETLERİMİZ HİÇ SAPMAMIŞ

·         SAKARYA’DA BİR HANDİKAP VAR. O DA HERKESİN BARDAĞIN BOŞ TARAFINI GÖSTERMEYE MAHİR OLMASI.

·         SAKARYA’YA 13 YILDA 11 MİLYAR TL’LİK DEVLET KURUMLARI YATIRIM YAPMIŞ. BU ÇOK BÜYÜK BİR RAKAM

TBMM’nin kapanmasının ardından Sakarya’ya gelerek seçim çalışmalarına resmen başladınız. Seçim sathı mahalline girildi. Nasıl gidiyor Sakarya’da seçim çalışmaları

Bizim hazır ve kurumsallaşmış bir teşkilat yapımız var. Biz seçim sürecine bağlı olmaksızın çalışan bir partiyiz. Bizde bugün seçim olur yarın diğer seçimin çalışmaları başlar. AK Parti her an seçime hazır bir partidir. Bu parti teknolojiyi çok iyi kullanan bir partidir ve seçim çalışmalarında bunu çok iyi kullanır.

Sizin de bu konuya önem verdiğinizi biliyorum.

Evet. Bende Genel Merkez Seçim İşlerinde görevim dolayısıyla ne yapılması gerektiğine oldukça vakıfım ve bu işlerin kurgusuna katkım var. Dolayısıyla Ankara’dan Sakarya’ya geldiğimizde teşkilatımız zaten hazırdı. Planlamalar yapılmış altyapı oluşturulmuştu. Bizde bu yapının içine girip çalışmalara başladık.

Sakarya’da vatandaşlar nasıl karşılıyor AK Parti’yi?

Biz milletin içindeyiz. TBMM çok yoğun çalışıyor ama biz yine de halkın içindeyiz. Mecliste ki çalışmalarımızdan arta kalan tüm vakitlerimizde Sakarya’ya gelerek halkımızla iç içe olduk. Şimdi seçim sürecinde 7 gün 24 saat milletin içindeyiz. Gördük ki milletin teveccühü AK Parti’ye artarak devam etmiş. Ben 2002’den beri her seçimin içinde oldum. Bu seçim daha uygun gözüküyor. Elbette eleştiri de alıyoruz. Sitemin serzenişin olduğu da oluyor ama AK Parti’nin teveccühün arttığına şahit oluyoruz. Mesela önce ki akşam Karaköy’deydim. Mesela orada bir su problemi olduğunu aktardılar. Ancak giderken de ‘Bizim bugüne kadar çok büyük sorunlarımız sizinle çözüldü ve AK Parti’yi her zaman ki gibi destekleyeceğiz’ dediler.

Vatandaş sıkıntısını anlatıyor ama bunu sadece siz çözebilirsiniz diye mi anlatıyor?

Vatandaş Türkiye’nin çok büyük sorunlarının AK Parti tarafından çözüldüğünü çok iyi biliyor. Çözümün adresinin AK Parti olacağına her zaman inanıyor. Vatandaş eğer çözüm varsa bunun AK Parti tarafından yapılacağına inanarak eleştirseler bile teveccühlerini gösteriyorlar.

Muhalefet partilerinin vaatlerine rağmen gösterilen bu teveccüh istikrarın bir ürünü mü?

Kesinlikle istikrar bu. Mesela biz zaman zaman ev-kahve ortamında insanlar emekli maaşı daha yüksek olsa diye biri ortaya çıkınca daha biz cevap vermeden ‘Siz SSK kuyruğunu unuttunuz galiba’ diye başkası cevap veriyor. Yâda biri yollarımızın bakımı bu sene geç yapıldı denildiğinde yine bizden önce biri Kaynarca yolunun ne halde olduğunun unutulduğu cevabını veriyor. AK Parti iktidarı halk nezninde rüştünü ispat etmiştir. Halk Türkiye’yi AK Parti’nin daha ileri taşıyacağına inanmış. Halk CHP ve Haydar Baş gibilerin ütopik vaatlerini alay konusu yapmaya başlamış. ‘Biz sizin geçmişinizi de biliyoruz’ diyorlar. Kimse yutmuyor zaten bu vaatleri.

En son yüzde 70 hedefi koymuştunuz ve muhalefet buna karşı geldi. Seçim hedefiniz şu an ne durumda.

Ulaştığımız sokakların nabzı AK Parti’nin oy oranının arttığını bizlere gösteriyor. Tüm ilçelerde milletin teveccühünün arttığını görüyoruz. Önemli olan ne kadar arttığıdır. Biz her dönem oy oranımız artarak seçim kazanmış bir partiyiz. Ben bu noktada son dönemde ki iki ankete bakıyorum ve bu sonuç bizim bu şehirde oy oranının yüzde 70’lerde olduğunu gösteriyor. CHP ve MHP’nin hüsranla karşılaşma ihtimalini gösteriyor bu oran. Ve bizim 7-0 istikametinde daha motive olarak bizi çalışmaya sevk ediyor. MHP 4 alacak diyenler var. MHP’nin 2 yapmasından daha kolay bizim 7 vekil almamız. Sokak bunu bize gösteriyor. Kesinlikle bu seçimde rekor oy ile süreci geçireceğiz.

AK Parti’nin oyu düşüyor algısı var kamuoyunda?

Muhalefet bu manipülasyonu her dönem yapıyor. Bundan önce ki seçimlerde her biri çok miktarda sapan muhalefet anketleri var. Oysa bizim anketlerimiz hiç sapmamış. Bizim anket sonuçlarımız daha yüksek diğerlerinden. Ancak muhalefet tıpkı diğer seçimlerde olduğu gibi bizi düşük göstermeye çalışmak için büyük çaba harcıyor. Paralel yapının da içinde olduğu bazı çevreler ise algı operasyonunu daha derli toplu yapmaya çalışıyorlar. Ama bu tutmaz. Biz Sakarya’da rekor oy hedefliyoruz.

CHP milletvekili Engin Özkoç partinizin “Cevat Ayhan’dan sonra Sakarya’ya bakan gelmedi” diyerek Ayşenur İslam’ı eleştirdi geçtiğimiz haftalarda.

Üzerinde durmayı gerekli görmem. Engin Özkoç böyle söylüyorsa da gerçekle alakası yok. Uzun aradan sonra etkin siyasetçilerimiz oldu AK Parti’de ama bakanımız olmamıştı. AK Parti döneminde bakan yoktur denilerek AK Parti’ye ait yapılan bir algı psikolojisini yerle bir etti İslam’ın bakan oluşu. Bakan olmadan önce de Sakarya çok büyük yatırımlar zaten aldık ama bakan olunca da ivme arttı. Dolayısıyla Engin Özkoç ne derse desin Sakarya’dan bakan var ve bu bakan şehrimize büyük katkılar sağlamıştır.

3 dönem sınırına takılan milletvekilleri var. Yeni milletvekili adayları ile yola devam ediyorsunuz?

Bu seçimde 3 dönem sınırına takılan Hasan Ali Çelik, Şaban Dişli ve Ayhan Sefer Üstün’ü dışında geçtiğimiz seçimlerde aday gösterilmeyen Recep Yıldırım ve Erol Aslan Cebeci ile Süleyman Gündüz’e ben çok teşekkür ediyorum. Hepsini kastederek söylüyorum bu şehre büyük katkılar sağladılar. Bu şehir AK Parti ile çok önemli yatırımlar aldı. Böyle olmasaydı 2002’de Sakarya’ya sosyo ekonomik gelişmişlik sırasında 23 iken 2011’de 18’inci sıraya gelemezdi. Diğer iller koşarken Sakarya daha hızlı koşmuş. Siyasi aktörlerin buna büyük katkısı olmuş. Sakarya’nın bu koşusuna destek veren değerli milletvekillerimize ben çok teşekkür ediyorum.

Peki hizmetlere dönecek olursak. Sakarya AK Parti döneminde ne aldı?

Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki Sakarya’da bir handikap var. O da herkesin bardağın boş tarafını göstermeye mahir olması. Mesela Bölge Adliye Mahkemesi burada değil de Kocaeli’de olsaydı siyasetçileri tefe koyarlardı. Ama ondan bahsedince devletin yatırımı diyorlar. Başlayana kadar hizmetin yapılmaması sizin eksikliğiniz oluyor ama başlanınca hemen devletin yatırımına dönüşüyor. Bunu birileri özellikle yapıyor ama artık kimse bunu yutmuyor. Hizmetler artarak devam ediyor. Şu anda Sakarya’da hala yürüyen dev yatırımlar var.

Nedir bunlar?

Örnek vermek gerekirse bir Ballıkaya projesi var mesela. Bu şehrin 100 yıllık su sorunu Ballıkaya ile çözülecek. Karasu liman-demiryolu var. Bu proje ihaleyi alan firmanın öngöremediği sebeplerden ötürü bir parça durdu ama durana kadar 370 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Şu anda mahkeme süreci devam ediyor. Biz mahkeme sonucunu beklemeden burayı yeniden ihale ederek devamını sağlayacağız. Bunlar çok büyük projeler. Sadece bu iki projenin toplam maliyeti 1,5 milyar TL. Ayrıca ilçelerimizde sağlık-yurt yatırımlar sürüyor. Büyükşehir Belediyemizde yatırımlar gerçekleştiriyor. Sakarya’ya 13 yılda 11 milyar TL’lik devlet kurumları yatırım yapmış. Bu çok büyük bir rakam.

Sağlık konusunda eleştiriler oluyor. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yoğun bakım konusunda eleştiriliyoruz ama 2002’de 19 yoğun bakım varken bugün bu rakam 96 oldu yılsonuna kadar 150’ye çıkacak.  Yeni doğan yoğun bakım 2002’de 8 iken bugün 33 oldu. Buna rağmen eksik mi? Evet eksik! Zira hiç el sürülmediği için kalmış bunlar ortada.  Biz iktidara geldiğimizde hastane ve yol namına Sakarya’da bir şey yoktu. Biz merkezde ve ilçelerde hastaneler yaptık ve yapıyoruz. Ağız Diş Sağlığı Merkezi yetersiz diyor herkes ama düşünün ki 2005’e kadar Sakarya’da bu bile yoktu. Biz şimdi bunlara ilaveten Ağız Diş Sağlığı Hastanesini açacağız. Bütün bu hastanelere ilaveten Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin ihalesi yapıldı, kazma vuruldu.  Düşünün 2002’de 2 trilyona SSK hastanesinden kat alınamıyorken bugün 54 milyon TL’ye biz çocuk hastanesi yapıyoruz. İnşallah 700 gün içinde teslim edilecek. Bu hastane 360 yatağa kadar çıkacak bir hastane. Son derece modern imkanlarla donatılmış, içinde anne oteli de olan bir hastane olacak

Fiziki yapılaşma dışında sağlıkta kadro anlamında neler yapıldı sizin döneminizde?

Mesela bakın, uzman hekim sayısı anlamında 2002’de 189 kişi vardı Sakarya’da. Şu anda bu rakam 697’ye çıktı. Bu artış yüksek bir rakam. Nüfus yüzde 50 artmış ama hekim sayımız bunun kat be katı fazla artmış. Şu an Sakarya’da 258 aile hekimi var. Sağlıkta çalışanların toplamı 2002’de 2 bin 873 kişiydi bugün bu rakam 8 bin 804 kişi. Tüm sağlık kadrosu bu. Yüzde 306 artmış. Bunu kim küçümseyebilir?

Tarım konusu peki? Desteklemeler ne durumda.

Tarımda son 13 yılda 744 milyon TL nakit hibe vermişiz. Bakın nakit hibe bu makine ekipman desteği değil. 2002’de bu rakam 9,3 milyon TL imiş. Arada ki uçurumu siz görün. Biz sadece fındığa geçen yıl 76 milyon TL destek verdik. Bizim döneminizde 355 milyon TL fındık desteği verildi. Mısır’a 2013’te 8 milyon TL, toplamda ise 79 milyon TL verildi.

Son olarak 23 Mayıs’ta Başbakan Davutoğlu Sakarya’da olacak…

Başbakanımız buraya geldiğinde ondan yeni müjdeler duyacağız. Parti olarak bunun hazırlıklarını tamamladık. Her zaman olduğu gibi Kent Meydanında hınca hınç bir coşku ile başbakanımızı karşılayacağız. 

Bu haber toplam 24065 defa okundu.