Okul alışverişi ve ekonomik buhran yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Okul alışverişi ve ekonomik buhran9 Eylül 2018, Pazar

Evet, okullar 17 Eylül Pazartesi günü açılıyor. Okula yeni başlayacak miniklerin, liseye yeni gidecek olan ve üniversiteyi kazanmış şehir içinde veya dışına gidecek olan gençleri büyük heyecan sardı. Heyecanla okula başlamanın, arkadaşlarına kavuşmanın mutluluğu ile günleri saymaya başladılar.

Tabi minikleri ve gençleri bu tatlı heyecan sararken; aileleri ise biraz stres sarıyor. Çünkü son zamanlarda yaşanan ekonomik buhran dolayısıyla sonuç olarak ailelerin gelir giderleri karşılayamıyor. Elektriğe, doğalgaza ve gelmesi beklenen diğer zamlar düşünüldükçe o stres her geçen gün artıyor. Birde okula başlayacak çocuğunun masrafları. Çünkü her ailede bir çocuk yok. Birden fazla çocuğu okula giden aileleri o stres sardı, kara kara düşünmeye başladılar bile. Çünkü bir ailede ne kadar iki kişi çalışsa da artık geçinmek daha da zor oluyor.

                                                          ***

Asıl konumuza gelelim. Okulların açılmasına şurada bir hafta kaldı. Çocuğu okula başlayacak aileler okul eşyalarını alırken dikkat etmesi gereken bazı hususlar olmalı. Hem ekonomik olarak fazla etkilenmesin hem de çocuğunun sağlığını tehlikeye atacak zararlı ürünler almasın.

                                                          ***

Evet, okul alışverişinde dikkat etmemiz gereken şeyler; ilk olarak alışverişe çocuğunuzla çıkıyorsanız. Onunla evden çıkmadan anlaşın, alışverişte her şeyi istemeyeceğine ve gerekli olan şeyleri alıp eve döneceğinize dair güzelce açıklamada bulunun. Daha sonra çocuğunuz sağlığı için kalitesiz ve ithal gelmiş kırtasiye malzemeleri almaktan kaçının. Böylelikle çocuğunuz daha güvende olacaktır. Çünkü minikler çoğu zaman silgisini kalemini ağzına alır. Anaokuluna başlayacak çocuklar boyalara, oyun hamurlarına dokunup elini ağzına götürüyor. Yüzünü, cildini boyayabiliyor.

                                                         ***

Alışveriş merkezlerinde, çarşı ve pazarlarda çok sayıda marka ürün ve kırtasiye malzemeleri var. Reyonlarda çizgi film kahramanıyla süslenmiş, albenisi yüksek rengarenk ürünler yer alıyor. İşte bunları alırken çok dikkatli olmalıyız. Hem kaliteli hem de uygun olmasına özellikle dikkat etmeliyiz. Çünkü çocuklar için albenisi yüksek aileler için ucuz olan ürünler sağlık açısından ciddi sorunları ortaya çıkarabiliyor. Yaş gurubuna uygun ürünler tercih ediniz. Yüz boyası, kalem veya pastel boyalarda dermatolojik testlerden geçmiş güvenilir markalar olmasına dikkat edilmelidir. Markasız boyalı, plastik baskılı okul ve baskılı çantalarda tercih edilmemeli. Özellikle yoğun boya kokusu içeren ürünler hiçbir şekilde alınmamalıdır.

                                                          ***

İşte ekonomik bunalımın yanında aileleri strese sokan okul alışverişinde siz velilere küçük tüyolar. Çocuğunuzun ve sizin sağlığınız her şeyden daha önemlidir. Şimdiden okula başlayacak miniklere ve gençlere başarılar. Güzel bir yıl geçirin…