Basket takımı kapanırsa mutlu mu olacağız?18 Ekim 2018, Perşembe

Sakarya’nın sporcu yetiştirme konusunda özel bir konumu olduğu konusunda kimsenin şüphesi yok. Bugüne kadar özellikle futbol alanında Sakarya’dan çok önemli isimler çıktı.

Oğuz Çetin, Aykut Kocaman, Recep Çetin, Turan Sofuoğlu, Rahim Zafer, Tuncay Şanlı, Mustafa Pektemek, Bülent Uygun, Aykut Yiğit, Engin İpekoğlu, İlker Yağcıoğlu,  Mahmut Hanefi ve daha sayabileceğimiz birçok futbolcu.

Uzmanlar özellikle Sakarya’nın bir göçmen şehri olmasının burada etkili olduğunu belirtiyorlar.

Melez toplumların yetenekli isimlerin ortaya çıkmasında daha avantajlı olduğu ifade ediliyor. 

Bu durumun daha da iyi sonuçlar vermesiyse yöneticilerin yapacağı hizmetlerle ilgili. Madem Sakarya bir spor şehri o halde buna uygun adımlar atılmalı, altyapı tesisleri inşa edilmeli, farklı spor branşları da teşvik edilmelidir.

TOÇOĞLU DAHA NE YAPSIN?

Allah’a şükür son yıllarda Sakarya’da bu konuda çok iyi adımlar atıldı. Özellikle ihtiyaç duyulan altyapı yatırımları bir bir hayata geçirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun sporu sevmesi bu konuda şehrin en büyük avantajı oldu. Çünkü Toçoğlu spora hep ayrı önem verdi.

Sakaryaspor altyapısının sorumluluğunu üstlendi. Ayrıca efsane-duayen hocamız Ekrem Karaberberoğlu adına modern bir spor tesisini inşa etti. Amatör spor kulüplerine malzeme ve araç tahsis ederken bunun yanında ASKF’ye yeni bir bina yaptı.

Şehir sentetik sahalarla Toçoğlu döneminde tanıştı. Türkiye’de bir ilk gerçekleştirildi ve bisiklet adası adıyla uluslararası standartlarda yeni bir tesis şehrimize kazandırıldı.

Sakaryaspor’a yeni bir stat yapılması için Büyükşehir’e ait arazi Bakanlığa tahsis edildi.

En önemlisi Sakarya tarihinde bir ilk gerçekleştirildi. Profesyonel basketbol takımı süper ligde, hatta Avrupa liglerinde mücadele etmeye başladı.

Sakarya için inanılmaz bir gelişmeydi bu. Bu konuda SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un çabası da unutulmamalı.

DESTEK SAĞLANMADI

Ancak ne Sakaryaspor ne de basketbol takımına gereken destek bir türlü sağlanmadı. Kime sorsan Sakaryaspor’un ve basket takımının başarılı olmasını istiyor.

Ancak hiç kimse üzerine düşeni yapmıyor. Lafa gelince herkes konuşuyor para vermeye geldiğinde ise kimse elini cebini atmıyor.

Birde üstüne üstlük destek olmayanların bir kısmı köstek olma gayreti içerisine giriyor.

Gelin, elinizi taşın altına koyun, spor şehri Sakarya’nın profesyonel iki takımını daha da güçlendirelim dendiğinde başını kuma gömenler iş dedikodu üretmeye geldiğinde en önde koşuyor.

Bu şehri düşünen, sportif bir bakış açısına sahip olanlar bu kadar acımasız olamaz. Hepimizin tek bir derdi olmalı; Sakaryaspor’a ve basketbol takımımıza destek olmak. Bunun haricinde yapılan spekülasyonlar hepimize, şehrimize, spor hayatımıza zarar veriyor.

Kendi değerlerimize karşı bu kadar acımasız olmamalıyız. İyi niyetli davranıp, bir şey konuşurken en azından riski üstlenen insanların şevkini kırmamaya özen göstermeliyiz. Para veremiyorsak en azından bu insanlara moral desteği sağlayıp daha da cesaretlendirmeliyiz. Amacımız Sakarya’nın iyiliğini istemekse...