Ne geçmişimizi UNUTURUZ Ne geleceğimizi yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Ne geçmişimizi UNUTURUZ Ne geleceğimizi28 Ekim 2018, Pazar

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı yaklaştı. Ama çoğu insan bugünün anlamını, önemini ve neden bayram olarak kutladığımızı unutuyor.

Cumhuriyetin ilanı hiç kolay olmadı. Cumhuriyetle beraber gelen yeniliklerin hiç biri kolay kabullenilmedi ve gerçekleşmedi.  Bu gerçekleri bilmeyenler öğrenmez, bilenler hatırlamaz ve bilmeyenlere öğretmez ise bu ülkenin bütünlüğünü, bu halkın birliğini koruyamayız.  Geçmişi ve yaşanmışları iyi bilmelisin ki geleceğine, vatanına ve Cumhuriyetine sıkı sarılabilmelisin.

Milli mücadele ve öncesini aslında biraz olsun hatırlamamız gerekir. 15 Mayıs 1919'da Yunanlılar İzmir'e çıktı. 18 Mart 1920'da İstanbul'da Osmanlı Meclisi (Meclis-i Mebussan) son toplantısını yaptı. 20 Mart 1920'da İtilaf Devletleri askerleri İstanbul'u işgal etti. 23 Nisan 1920'da Ankara'da "Büyük Millet Meclisi" toplandı. 22 Ağustos 1922'de "Sakarya Meydan Savaşı" başladı. 30 Ağustos 1922'de "Dumlupınar Meydan Savaşı" kazanıldı. 9 Eylül 1922'de Türk ordusu İzmir'e girdi. 1 Kasım 1922'de saltanat kaldırıldı. 24 Temmuz 1923'de Lozan Antlaşması imzalandı.  En sonunda 29 Ekim 1923 Cumhuriyet ilan edildi.

1924'te devrimler başladı. 1 Mart 1924'de halifelik kaldırıldı. Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile öğrenim birleştirildi. 20 Nisan 1924'de "TC Anayasası" kabul edildi. Şer'iye mahkemeleri kaldırıldı. 17 Şubat 1925'te "aşar" kalktı. Uluslararası ölçü sistemine geçildi. 24 Kasım 1925 Şapka Kanunu çıktı.  30 Kasım 1925'te tekkeler kapatıldı. 26 Aralık 1925'de Uluslararası takvim ve saat kabul edildi. 17 Şubat 1926'da Medeni Kanun kabul edildi. 15-20 Ekim 1927'de Gazi Mustafa Kemal, Halk Partisi Kurultayı'nda büyük Nutuk'u okudu. 3 Kasım 1928'de Türk harfleri kabul edildi. 3 Nisan 1930'da Türk kadınına belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı tanındı."

İşte Cumhuriyetin ilanıyla birlikte yaşamımıza da birçok yenilik geldi. Haklarımız tam anlamıyla bizlere teslim edildi. Bizler bugünleri bu güzellikleri, vatanımız için canını kanını ortaya koymuş insanların mücadelesini unutmamalıyız, unutturmamalıyız, geleceğimize, çocuklarımıza bunları anlatmalıyız. Cumhuriyet kolay ilan edilmedi unutmayın!

Evet, sizlere anlatmak istediğim bir başka şeyde aslında Cumhuriyetin güzelliğiyle birlikte kazandığımız "Anayasa Hukuku"dur.  Bu kitabpta bazı satırlar, Cumhuriyetin kuruluş felsefesine ilişkin olarak bugüne de ışık tutuyor.   Örneğin; "Zorba hükümetler, ne şekilde olursa olsunlar, payidar olamaz, ayakta kalamazlar. Özgür bir ülkede ise yasalara uymak koşuluyla hükümetin buyruklarını eleştirmek de kınamak da caizdir." - "Özgürlük sınırları ne kadar geniş tutulursa, hükümet o ölçüde sağlam olur."

Cumhuriyetin 95. yaşını kutlarken aslında gündemimizde ekonomik sıkıntılar yaşanmaktadır. Türkiye'nin bağımsızlığının ve dik duruşunun en önemli temellerinden biri büyüyen, güçlenen ekonomisine karşı aslında bir nevi saldırılar artmakta. Gün gün hatta saniye saniye bile ekonomik dalgalanmalar ve dengesizlikler yaşanmaya devam etmektedir.

95 yıl önce kanıyla, canıyla vatan mücadelesi verenlerin torunları bugün de farklı cephelerde mücadeleyi sürdürüyor. Bunların en başında da ekonomik sorunlar gelmektedir.  Ekonomimizi ve dış güçlere, saldırılara karşı birbirimizi korumaya çalışmakta aslında bir savunmadır.

Bu yüzden birlik ve beraberlik için unutmadan, unutturmadan, öğreterek, yaşatarak, geleceğimize sahip çıkarak, ülkemizi koruyarak aslında savunmamızı almalıyız. Bizi o zamanda yok etmeye çalıştılar, şimdide uğraşıyorlar. Ama unutmasınlar biz bu ülke için canını, kanını vermiş atalarımızın torunlarıyız. Her saldırıya karşı dik durarak ve birlik olarak ülkemizi, vatanımızı  koruruz. Ne geçmişimizi unuturuz ne geleceğimizi… Bayramınız kutlu olsun.