Gelişmiş şehirlerde spor imkanları ve Sakarya! yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Gelişmiş şehirlerde spor imkanları ve Sakarya!18 Kasım 2018, Pazar

Spor yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Sigara ve alkol kullanmayan, uykusuna, gıdasına dikkat eden, spor yapan insan bu aktivitelerden uzak duran insanlara göre çok daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir yaşama sahip olur. Yaşam kalitesi yükselir. 
Tüm bilimsel araştırmalar bu gerçeği ortaya koyuyor. Unutmamalıyız ki kaç yaşında olursak olalım spor yapabiliriz. Egzersiz, koşma, yüzme ve hatta en güzeli yürüyüş. Bireysel olarak bu kadar katkısı olan sporun toplumsal yaşama da doğrudan etkisi bulunmaktadır. Sağlıklı toplum huzurlu ve mutlu insanlardan oluşan bir toplumdur. Bu toplumun üreteceği sanat, bilim, kültür, siyaset de farklı olacaktır. Bunun için bir şehirde spor yapılacak alanların yaygınlaşması..
Yeşil alanlar, yürüyüş yolları hepsi çok değerlidir. Gençleri kötü alışkanlıklardan koruyacak ve spor yapmalarını sağlayacak  amatör ve profesyonel olarak hizmet veren spor kulüplerinin olması. Dünyanın tüm gelişmiş ülkelerinde bu saydığımız özellikleri görebilirsiniz. 
 

Muazzam özelliklere sahip şehir

Yaşadığınız şehrin kalitesini gösteren şey, altyapısı, ulaşımı, içmesuyu kadar aynı zamanda sportif ve kültürel hayatın çeşitliliğidir. O şehrin sizin yaşam kalitenizi yükseltecek imkanları size sunmasıdır. 
Uzun yıllar profesyonelce spor yapmış ve aynı zamanda bir süre Almanya’da kalmış biri olarak şunu söyleyebilirim, Sakarya bu açıdan muazzam özelliklere sahip bir şehir. Yaşadığınız 
Özellikle son yıllarda Sakarya’da spor alanında yaşanan gelişmeler uluslararası standartlarda diyebiliriz. Sakaryaspor için yapılan yeni stadyum, Sakaryaspor etrafında yaşanan kenetlenme, yine Sakaryaspor için yapılan Ekrem Karaberoğlu altyapı tesisleri, altyapının tüm sorumluluğunun Büyükşehir Belediyesi tarafından üstlenilmesi bunlar çok önemli gelişmelerdi.
Profesyonel ligde mücadele etmeye başlamasının ardından kısa süre içerisinde süper lige yükselen hatta Avrupa liglerinde boy gösteren, geçtiğimiz hafta deplasmanda Efes’i deviren Ada-Tıp Büyükşehir Basketbol takımının kurulması..
 

Toçoğlu farkındalığı

Akyazı’da, Sapanca’ya kazandırılan spor tesisleri, şehrin farklı noktalarına yapılan sentetik sahalar...
Yenikent’e kazandırılan bisiklet vadisi belki bu çalışmalar arasında en özel olanlardan…
Çok kısa bir süre içerisinde tamamlanacak olan atletizm pisti...
Gençlik spor müdürlüğü tarafından düzenlenen sağlıklı yaşam ve bisiklet sporuyla ilgili farkındalık çalışmaları… Doğa yürüyüşleri...
Amatör spor kulüpleri federasyonuna yapılan tesisler…
Hakemler ve Gözlemciler için yapılanlar...
Spor kulüplerine verilen malzeme ve araç yardımları... 

Yenikent'e yapılacak yüzme havuzu...
Büyükşehir Belediyesi’nin muhtelif alanlarda kazandırdığı parklar, yeşil alanlar, sokak basketbolu için yapılan minik tesisler... Bunların hepsi çok değerli çalışmalar.
Muhakkak bu konuda irade gösteren, tercihini doğadan yana yapan Büyükşehir

Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun hakkını teslim etmek gerekiyor. Bu çalışmaların altında genelde onun imzasının olduğunu görüyoruz. 
Sakarya’nın bugün gelişmiş ülkelerdeki yeşil, spor, doğa, kültür hassasiyetini sahiplenmesinde en fazla katkı sağlayan kişi Toçoğlu’dur. 
Kendisi bunu her fırsatta dile getiriyor. Sakarya gökdelenlerin, betonun değil yeşilin, doğanın, sporun şehri olacak diyor. Zeki Toçoğlu’nun spor alanında yaptıklarından dolayı hakkını teslim edelim derken aslından bunu kastediyorum.

Toçoğlu spor alanında sadece konuşmakla kalmıyor, gösterdiğimiz örneklerde olduğu gibi aynı zamanda icraatlarıyla da bunu pekiştiriyor. 

Bu güzel. Ancak bu anlayışın diğer yöneticiler tarafından da sahiplenilmesi gerekiyor. Bir hayal edin. Kocaali'de profesyonel yüzücülerin... Akyazı'dan Avrupa Şampiyonu bisikletçilerin...

Pamukova'dan Dünya şampiyonu masa tenisçilerinin... Sakarya'dan olimpiyat şampiyonlarının çıktığını...

Her gün on binlerce insanın yeşil ağaçların gölgesinde yürüyüş yaptığını...

Sigarasız, alkolsüz, obeziteye savaş açmış bir toplum olduğumuzu. Bunun için Toçoğlu'nun sahiplendiği anlayışın biraz daha yaygınlaşması gerekiyor.