AK Parti’de liste savaşı2 Eylül 2015, Çarşamba

ADAY ADAYLIK

AK Parti’de 1 Kasım Erken Genel Seçimlerinin aday adaylık süreci Pazartesi günü resmen başladı. Başvuruların başlamasının ardından ise gözler listede yer alma ihtimali olan ağır toplara çevrildi. 3 dönem milletvekilliği yapan ve 7 Haziran’da 3 dönem kuralına takılarak aday olamayan Şaban Dişli’nin bu dönem aday adaylığı başvurusunda bulunması bekleniyor.

BAŞVURULAR

Başvuru yapması beklenen isimlerden olan DOKAP Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Yüce’de mevcut görevinden istifa ederek yeniden siyaset sahnesine dönüyor. Hatay Dörtyol Kaymakamı olan Recep Soytürk ile Aile Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek’de başvuruda bulunacak. Diyanet İşleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş’da başvuru yapacak isimler arasında yer alıyor.

SÜREÇ

7 Haziran’da listenin 6.sırasında yer alan Recep Hacıeyüpoğlu’nun da bugün başvuruda bulunması bekleniyor. İlk gün başvurusunu yapan Ender Serbes’in dışında Enver Toçoğlu’nunda  başvuruda bulunması bekleniyor. yarın son erecek olan başvuruların ardından listelerin kısa süre içerisinde şekillenmesi bekleniyor. Temayül yoklaması hariç tüm süreçlerin yeniden yaşanacağı partide, aday adayları arasından seçilen isimler ilk etapta Ankara’da mülakata davet edilecek. Sonrasında ise listeye son şekli verilecek.

TEŞKİLAT

7 Haziran öncesinde il kongrelerini tamamlayan AK Parti’de, bu kongre sürecinde seçilmiş olan il ve ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyeleri aday gösterilmeyecek. 2014’teki yerel seçimlerde belediye başkanı, belediye meclis ve il genel meclis üyesi seçilen isimler de listelere konulmayacak. Parti yönetimi, halkta karşılığı olan bu durumdaki isimleri ise yetkili kurullarında yapacağı değerlendirmeler sonucu listelere yerleştirebilecek. Erhan Tandoğan

Bu haber toplam 83779 defa okundu.