Çok çektik biz şu yüksek enflasyondan yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Çok çektik biz şu yüksek enflasyondan6 Şubat 2019, Çarşamba

Enflasyonda dengelenme süreci diye çıktık yol; görünen o ki hiç de dengelenen bir şey yok ortada. Ocak ayı enflasyon rakamlarına göz atalım…

TÜFE ocakta aylık yüzde 1,06 ve yıllık yüzde 20,35 seviyesinde gerçekleşti. Ocak ayında bir önceki aya göre en yüksek fiyat artışı, yüzde 87,87 ile çarliston biberde oldu. En fazla fiyat düşüşü ise yüzde 18,02 ile etekte gerçekleşti.

Görünen o ki sıkılaştırma politikalarının etkisi geçici…Üretimle desteklenmeyen sıkı politikalar sorunları nispi çözmekte, bunu aşmanın yolu ise üretimden geçmektedir. Yani maliye politikalarına daha fazla ağırlık vermek gerekir. Zira maliye politikalarının rolü, burada maliyet düşürücü vurucu etkiye sahip olacaktır.

Halkın sıkıntısı malum; geçim derdi..Çarşı-pazara gittiğinizde sürekli fiyatların değiştiğine şahit oluyorsunuz. Tüm bunlara mevsim etkileri de girdi mi mutfak enflasyonu yüzde 34’lere kadar çıkıyor. Her ne kadar yıllık TÜFE 20,35 gözükse de az önce belirttiğim gibi mutfak enflasyonu yüzde 34 olarak ölçümlendi.

Peki bu ne kadar devam eder?

Bir süre devam edeceğini tahmin ediyoruz zira ülkede hala maliyetler çok fazla..Bu maliyetlerle üretim yapmak hele hele üretilen malı hesaplı satmak çok zor. Tüm sektörlerde durum aynı. Zamanında oluşan yüksek döviz kurları, halen geçerli olan yüksek faizler üretim maliyetlerini tetikleyen unsurların başında geliyor.

Buradan nacizane olarak olarak hükümete bir çağrım var; çiftçiyi üreticiyi desteklemek yerine maliyetleri düşürün…Gübre, yem, tohum ve mazot fiyatlarında acil bir iyileştirme ve daha iyi bir sübvanse yöntemi gerekiyor. Sübvanse içinse güçlü bir Hazine ve para yönetimi şart..Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleri bu şekilde bir sistem kurdu..

Güçlüyseniz üretime daha fazla pay ayırırsınız, değilseniz borçla işleri döndürürsünüz…Demek ki önceliğimiz neymiş?  Daha az borçla üretimi yönlendirmek…İnşallah oralara doğru bir yol alırız…