Bu yangın söner mi?7 Şubat 2019, Perşembe

SAKARYA HALK  dün bu maşetle okuyucusunun karşısına çıktı. Genel müdürümüz Hüseyin Cumalı ve yazı işleri müdürümüz Erhan Tandoğan son bir haftadır özellikle mutfakta devam eden hayat pahallılığı öteki adıyla “Mutfakta yangın” konularını çok güzel işlediler.

Asında mutfakta yangın var mı yok mu diye kendi açımızdan şöyle bir araştırırsak hem var hem de yok olarak bir şablon önümüze çıkar. Pahalılık konusunda hiç kimsenin aklına gelmeyecek şekilde patlıcan bir anda konu oldu. Yani tamamen yaz sebzesinin kış’ ta satılıp, alınması oldu. Ailemizin büyüklerimizin 100 yıla dayanan sebze meyve toptancılığından aldığımız örneklere göre bu iş pahalılık değil de arz ve talebe bağlı bir fiat endeksidir. Başkada bir şey değil.

Madalyonun öteki tarafını çevirirsek yazın patlıcan, domates, çarliston biber (ki çarliston enflasyon artışına konu oldu), karpuz, şimdiden tezgahlar da gördüğümüz çilek, gibi yaz ürünlerinin bu zamanda sadece seralarda ve rekoltenin çok çok altında üretildiğini görürüz, bu da haliyle fiatlarının yüksek olmasını icap eder.

Sen iyi diyorsun da kış üretimi soğan, patates, havuç, pırasa, lahana, kereviz, ıspanak fiatları neden böyle derseniz onunda havaların gidişi ile ilgisi vardır derim. Soğuk, yağışlı havalarda üretici tarlaya giremez az rekolte yaparsa talepte fazla olursa haliyle fiatı yüksek olacak. Yok aksine önceki günler gibi kış ayında açık hatta lodoslu hava varsa malların sararıp solacağı ve muhafazası güç olacağı için fiatı düşük olacaktır. Mesele bu kadar basit.

Peki bu kadar basitse nasıl oluyor da  bu iş Devletin üst kademelerinde taaa TBMM ye kadar gidiyor onların aklı yok mu diye düşünebilirsiniz. Elbetteki vardır. Devlet yöneticilerimiz başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere yapılan çalışmalar bu konuda ahlaksız ve kuralları kanunları hiçe sayan  kişilerle mücadele. Eğer bu konuda üretici, nakliyeci, komisyoncu, toptancı, parekandeci namuslu ve dürüst davransın ortada bu şikayetler kalmaz ve kendiliğinden rayına oturur.

Ancak milletin parasını cebinden çeşitli hile ile kurnazlıklar ile çalmaya uğraşanlar ile Devletimiz de böyle uğraşır ve en sonunda dize gelecek olan kesim işte o hainlerdir. Bunun böyle algılanması gereklidir diye düşünüyorum.

Zaman zaman hain düşüncelerin ortaya koydukları bu gibi sözde yıkım işleri hevesleri kursaklarında kalacak bunu onlarda iyi biliyor ama ortalığı karıştırıyorlar ya kendilerini bir şey sanıyorlar.

Evet ne demiştik “ Bu yangın söner mi? Evet söner, sönecekte. İşte o namussuzlar o zaman görecekler. 07.02.2019