Bu yanlıştan dönülmeli, hainler bulunmalıdır12 Şubat 2019, Salı

Son zamanların en önemli konusu haline gelen sebze, meyve fiatlarının abartılması ve bunun devlet eli düşürülüp kontrol altına alınması konusu tüm hızı ile devam ediyor ancak benim kanıma göre uygulama çok yanlış şeklide yapılıyor. Ortada bir suçlu varsa onu bulup cezalandırmak yerine bağcıyı dövüyoruz.

Bu konu ilgili daha önceki yazımda ele aldığım gibi bu fiat artışları öyle tüm esnafın üzerine yıkılmaz. Bu yanlış bir yoldur ve derhal dönülmelidir sonu gittikçe çıkmaza gider. Benden söylemesi

Tamam çok güzel diyorsun da sen devletin istihbaratından daha fazla bir şey mi biliyorsun, veya yoksa bu işin içinde neler olduğunu nasıl biliyorsun derseniz benim cevabım zaten hazır. Bu işler arz ve talebe göre olur bu arada birkaç kendini bilmez fırsatçı veya ortalığı bu hale getirmek isteyen hainler varsa onlar temizlenir. Devlet olarak ailesini geçindiren, hatta geçindirmeye çalışan, yıllardır böyle bir olayın içinde hiç olmamış pazarcı veya market olsun fark etmez esnafımızı Devlet bir anda karşısına alamaz, almamalıdır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 16 yıldır bu ülkenin kalkınması ve refahı için kadrosu ile birlikte canla başla çalışıyorsa kadrosunun kendisini yanıltma payı ve şansı yoktur. Ancak bu fiat ve Pazar konusunda maalesef Cumhurbaşkanımız yanıltılma yoluna gidilmiş ve kendileri de bunu gayet güzel bir görüşle acil çözüm getirerek ortalığı sakinleştirmiş bulunuyor.

Cumhurbaşkanını kim veya kimler nasıl yanıltır,olurmu böyle bir şey diye bir soru ortaya çıkabilir, onun cevabı da dün akşamdan beri televizyonlarda ve yazılı basında gördüğümüz kontrollar olarak karşımıza çıkıyor. Zira en az 1 aydan beri konuşulan ve ortalıkta görülen bu fiat artışlarını kontrol edecek ilgililer nijayet ve maalesef ancak önceki gün ortaya çıktılar, hallere baskın yaparak az sayıda firmaya fiat arttırıyor, mal depoluyor diyerek milyon tl. ye varan cezalar kestiler.

İyi tamam da bu ilgililer neden işler bu duruma gelence şimdi ortaya çıktı, bunların görevi her an, her şartta denetim değilmidir?. Yani beyler uyuyacak Ülkenin Cumhurbaşkanı duruma el koyunca bunlarda zevahiri kurtarmak için alel acele cezalar ile işi geçiştirmeye çalışacaklar. Yok öyle yağma hasanın böreği.

Buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sesleniyorum, bu konuda esas suçlu görevini yapmayan işte bu kuruluşlar ve onların görevlileridir, sizin talimatınız ile tanzim satış yerleri kurduracak kadar kendi görevlerini savsaklayan ve anladığımız kadarı ile  sizin açıklamalarınız sonucu lütfen ve göz boyamak için denetime geçenler şimdiye kadar nerede idiler. İşte benim yanıltma dediğim yer tamda burası. Bu görev yapmayan kuruluştaki kişiler maalesef devleti ile esnafımızı karşı karşıya getirmişler ve içlerinde hainler varsa amacıma ulaşmaya çalışmışlar konu açıkça ortada. Bunun derhal soruşturma kapsamına alınması lazımdır. Neden denetimler zamanında yapılmadı ve durum buraya getirildi.

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlarlar odaları birliği başkanı değerli dostumuz Hasan Alişan’ın dediği gibi Devlet esnafına rakip olamaz sözüne tamamı ile katılıyorum. Devlet esnafını kollar, korur ancak içindeki hainleri temizler ve gerçek esnafa desteğini veriri. Ancak biliniyor ki 15 Temmuz hain darbesinin ahtapot gibi olan, sarmaşık gibi etrafı saran o kolları mutlaka bu işin içinde var diye düşünüyorum.

Son söz olarak Devletimiz bu yanlıştan dönmeli, gerçek esnaf mağdur edilmemeli ve bu işi körükleyen hainler mutlaka ortaya çıkarılmalıdır.

12.02.2019