“İnsanın öğrenci olası geliyor”18 Ocak 2016, Pazartesi

“300’E YAKIN YABANCI ÖĞRENCİMİZ VAR”
Sabahattin Zaim Öğrenci Yurdu’nda 4 adet blok bulunduğunu söyleyen Odabaş, “Toplam öğrenci kapasitemiz 1432. Odalarımız 2 ve 4’er kişilik. 2 kişilik odalarımızda; yüksek lisans, doktora ve tıp öğrencileri, 4 kişilik odalarda da diğer öğrencilerimiz kalıyor. Her odada tuvalet ve banyo, her öğrenci için çalışma masası, birer dolap bulunuyor. Dünyanın 68 ülkesinden 300’e yakın öğrencimiz var. Yurdumuz sırada bekleyen öğrenci çok. Şartlar iyi olunca gelen gitmiyor. Neden gitmiyor? 24 saat sıcak suyumuz var. 24 saat internetimiz var. Dolayısıyla her türlü imkan var” şeklinde konuştu.
DEV EKRANDA MAÇ KEYFİ
Odabaş şöyle devam etti: “Mesela öğrenci memleketine gidecek, otobüs lazım. Aşağıda Metro’nun yazıhanesi var. Kırtasiye var. Ayakkabı tamircisi var. Kantin var. Kantinimizde dev ekranda, Lig TV, D-Smart var. Şifreli maçları öğrencilerimiz izleyebiliyorlar. Yani çocuğun dışarı gitmesine gerek kalmıyor. O olmasa ne yapacak çocuk? Gidecek bir kafede maçı seyretmek zorunda kalacak. Çoğu maç gece 12’de bitiyor. Bizim yurda en son giriş saatimiz 23:00’dır. O saatte gelemeyecek ve bir takım sıkıntılar yaşanacak. Bu gibi durumların yaşanmaması için her türlü imkanı sağlamaya çalışıyoruz.”
SON GİRİŞ 23:00’DA…
Odabaş, “Yurda giriş konusunda saat sınırlaması genel müdürlüğümüz tarafından uygulanıyor. Biz ne yapıyoruz? Çalışan öğrencilere, çalışma saatlerine göre bir esneklik sağlıyoruz. Kütüphaneye giden öğrencilerimiz oluyor. Özellikle final haftalarında gece 1’e, 2’ye kadar kütüphanede ders çalışıyor. Kütüphane 24 saat açık oluyor. Güzel bir çalışma ortamı var. Bu durumdaki öğrencilerimize de yardımcı oluyoruz. Genel müdürlüğümüzün saat sınırlaması getirmesinin sebebi de öğrencilerin kontrol altında tutabilmek. O saatlerden sonra çocuğun dışarıda kalmaması lazım zaten. Bu, kontrol amaçlı, Türkiye genelinde belirlenmiş bir saattir” ifadelerini kullandı.
BAZA SİSTEMİ VAR
Öğrencilerin odalarının her gün temizlendiğini dile getiren Odabaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Odalarımızda baza sistemi var. Ranza sisteminden tamamen vaz geçildi. Odalarımız 4 bazanın ve çalışma masalarının rahatlıkla sığdığı genişliktedir. Odalara öğrenciler kartla giriş çıkış yapıyorlar. Bir odaya başka birinin girmesi mümkün olmuyor. Öğrenciler odalarında çok rahatlar. ‘Sabahleyin kalk, odayı boşalt’ yok bizde. Çocuğun dersi vardır veya yoktur. O yüzden kimseyi odadan çıkmaya zorlamıyoruz. Günün temizlikçisi gelir, sessizce etrafı siler, süpürür ve çıkar.”
270 TL YEMEK YARDIMI
Odabaş, “Bunun yanında Kredi Yurtlar Kurumu, ekonomik yönden çok avantajlı. Sabahattin Zaim Öğrenci Yurdumuzda öğrenciler aylık 185 TL ödüyor. Ödemeyi yaptıktan sonra öğrenciler 270 TL’lik yemek yardımı alıyor. Yani bizde kaldığı için üzerine para veriyoruz. Yemekhanemiz açık büfedir. Öğrencilerin sabahları 3 TL’lik kahvaltı istihkakı var, akşamleyin de 6 TL’lik yemek istihkakı var. Yemek saatlerimiz de şöyle: sabah 6’da kahvaltı başlar, öğleden sonra 13’e kadar devam eder. Akşam yemeği de saat 16:00’da başlar, 23:00’a kadar devam eder. Bu arada öğrenci istihkakından fazla yemek isterse üstünü verip istediği kadar yemek alabiliyor” dedi.
SOSYAL İMKANLAR
Ayrıca yurtta 24 saat ücretsiz bilardo salonu bulunduğunu belirten Odabaş, “4 adet bilardo masamız var. Öğrenciler güvenliğe giderek malzemesini alıyor ve kendi belirlediği saatler arasında oynuyor. 4 tane de masa tenisi masamız var. Raket ve topu olmayan öğrenciler yine güvenlikten malzemesini alarak oyununu oynayabiliyor. D Bloğumuzun alt katında bir spor salonumuz var. Orada kick-box ve karete kurslarımız var. 2. dönemin başında tekvando kursumuz başlayacak. Boks kursumuz var ama o, Sakarya Spor Salonu’nda icra ediliyor. Üniversitenin spor salonlarını ve yüzme havuzunu kullanarak çeşitli kurslar açabiliyoruz” şeklinde konuştu.
TEMİZLİK
Odabaş, “Her hafta çamaşır hanemizde öğrenciler, çamaşırlarını yıkayabiliyorlar. Öğrenciler çamaşırlarını getiriyor, makinede yıkıyor. Çamaşırhane görevlimiz yıkanan çamaşırları kurutucuda kurutarak öğrencinin getirdiği çamaşırlığa koyuyor. Daha sonra öğrenci gelip isminin yazılı olduğu çamaşırlığını alıyor. Öğrencilerin nevresimleri 10 günde bir yıkanır. Nevresimler personelimiz tarafından toplanır, yenisi yatağın üzerine konur, öğrenci de kendisi onları giydirir. Eğer herhangi bir sıkıntı olursa öğrenci istediği zaman nevresimini yıkayabilir. Bu imkanlarla insanın öğrenci olası geliyor. Bizim zamanımızda böyle imkanlar yoktu. Bu kadar rahat, bu kadar ucuz hatta bedavadan daha ucuz bir yurt olamaz” ifadelerini kullandı.
KURSLAR, SEMİNERLER, PANELLER…
Odabaş son olarak şu bilgileri paylaştı: “Yurdumuzda din, dil, enstrüman ve spor olmak üzere 4 ana başlıkta 40’tan fazla kurslarımız mevcut. 11 farklı atölye programımız devam ediyor. Liderlik konusunda seminerlerimiz, farkındalık konusunda konferanslarımız oldu. Teknokent ile ortaklaşa 6 farklı seminer gerçekleştirdik. Bunlar bu dönem yapılanlar. Bazı kurslar devam ediyor. İkinci dönem seminer, kurs, panel ve konferanslar devam edecek.” / Fatih Fidan

Bu haber toplam 1418 defa okundu.