“9. madde değişsin”18 Ocak 2016, Pazartesi

Sakarya Muhtarlar Derneği Başkanı Erdal Erdem’le derneğin kuruluşunu, muhtarların sorunlarını ve taleplerini konuştuk. Muhtarlıkların elektrik, su, telefon, internet, yakıt gibi birçok giderinin olduğunu ifade eden Başkan Erdem, “Bu gibi giderleri ayni yardımla karşılamamız mümkün olmuyor. Bu yüzden 9. maddeye ‘nakdi’ ifadesinin eklenmesi gerekmektedir” dedi.

Fatih Fidan

Sakarya Muhtarlar Derneği’nin kurulma sürecinden bahseder misiniz?
Sakarya Muhtarlar Derneği 2010 yılında kuruldu. Derneğimiz bünyesinde Adapazarı, Erenler, Arifiye ve Sapanca ilçelerini temsil ediyoruz. 16 ilçenin dernek başkanları ile iletişim halindeyiz. Bünyemizde bulunan 4 ilçede toplam 163 muhtarımız mevcut. Bunların 151’i derneğimize üyedir. Derneğimizde, muhtarlarımızın sorunlarını ilgili kurumlara ulaştırmak amacındayız. Tabi 16 ilçeyi bir çatı altında toplayarak federasyon kurma çalışmalarımız sürüyor. Çok kısa bir süre sonra bu yapılanmamızı da tamamlayacağız inşallah.
Dernek içerisinde eksiklikler, sorunlar var mı?
Dernek içerisinde herhangi bir sorunumuz yoktur. Bir tane sekreterimiz var. Her gün bir muhtar arkadaşımız nöbetçi olarak derneğimizde görev yapıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu, Kent Park’ta bulunan bu binayı bize tahsis etti. Bizden herhangi bir kira alımı söz konusu değil. Sorunsuz bir şekilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz.
Sakarya Muhtarlar Derneği bugüne kadar ne gibi projeler gerçekleştirdi?
Bize bağlı olan 4 ilçede tüm muhtarlıklarımız kendi binalarında hizmet veriyorlar. Bunu, belediyelerimizin de desteğiyle kısa süre içerisinde sağladık. Bunun dışında içinde bütün muhtarlarımızın bilgileri bulunan bir kitap bastırdık. Bunu yaparken derneğimizin kasasından 1 lira bile harcamadık. Kısa adı SEMOS olan Sakarya Elektronik Muhtarlık Otomasyon Sistemi’ni hayata geçirdik.
Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hayat geçirdiğiniz Sakarya Elektronik Muhtarlık Otomasyon Sistemi’nden de bahseder misiniz?
Sakarya Elektronik Muhtarlık Otomasyon Sistemi’nden, vatandaşın bizden istediği bütün belgeleri güncel olarak verebiliyoruz. Muhtar mahalle sınırları içinde ikamet eden kişileri bu sistem üzerinden kolaylıkla bulabiliyor. Bunun haricinde mahalle sınırları içinde kaç tane bina var, bunların kaçı kamuya ait, bunları görebiliyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden herhangi bir talebimiz olursa onu, hiç karşı taraftaki kişiyi meşgul etmeden, sistem üzerinden iletebiliyoruz. Bir mahalleye okul veya sağlık ocağı yapılacaksa, bu mahallenin mevcut nüfusu, yaş grupları planlanarak önümüzdeki 5-10 yıl içinde oradaki imar alanları tespit edilip yatırım yapabilme imkanı da sağlanacak.
Mahalle sakinleri muhtarlardan neler talep ediyor?
Muhtarın görevi daha yaşanabilir bir şehir için vatandaşlarımızın bize getirdiği önerileri, ilgili kurumlara iletip, bunların yapılması için destek sağlamaktır. Dolayısıyla vatandaşın talebi, bizim talebimiz. Muhtarların, belediyelerden talepleri genelde, suyun düzgün ve temiz akması, pis suyun çevreye zarar vermeden döküleceği noktaya gitmesi, kış gününde yolların açık olması, düzgün bir imar uygulanması yönünde oluyor. Öze bir kuruluş olan SEDAŞ’tan ise elektriğin kesilmemesi yönünde talebimiz oluyor.
Sizce bir muhtar nasıl olmalı?
Muhtar mahalle sakinlerinin sorunları ile yakından ilgilenmeli. Komşular arasında arabulucu olmalı. Komşulardan biri, diğerine rahatsızlık verdiğinde muhtara geliyorlar. Muhtar da lisanımünasip ile karşı tarafla konuşuyor, kırgınlık olmadan sorunu çözmek için çaba gösteriyor. Böyle olmalı. Muhtarlarımızın büyük bir çoğunluğu almıyor gerçi ama muhtarlar tahsil ücreti almamalı.
Muhtarların ekonomik durumları ve muhtarlıkların fiziki şartları ile ilgili sıkıntılar oluyor mu?
Muhtarların ödeneklerinin iki kat arttırılmasında Sakarya Muhtarlar Derneği’nin katkısı olmuştur. Bundan sonraki hedefimiz, emekli olmayan muhtarlarımızın sosyal güvenlik priminin devlet tarafından ödenmesini sağlamak. Diğeri ise belediyeler kanununun dokuzuncu maddesinde, ‘Belediye, mahallenin ve muhtarlığın ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının çözümü için bütçe imkanları ölçüsünde gerekli ayni yardım ve desteği sağlar’ diye bir ibare var. Biz bu maddeye nakdi kelimesinin de eklenmesini istiyoruz. Belediyelerin bunu bizzat genel bütçeye koymasını talep ediyoruz.
Muhtarlar, istihdama yönelik çalışmalara destek veriyorlar mı?
Elbette destek veriyoruz. Örneğin Toyota ve Yazaki fabrikalarından bize iş başvuru formları geldi. Bizden bu konuda mahallelerdeki insanları bilgilendirmemizi istediler. Biz de yardımcı oluyoruz. Bu formlardan muhtarlıklara birer tane gönderiyoruz. Onlar da çoğaltarak insanlara dağıtıyorlar.

 

Bu haber toplam 125429 defa okundu.