Tren konusunda Ekrem Yüce mi ön ayak oldu? yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Tren konusunda Ekrem Yüce mi ön ayak oldu? 5 Mart 2019, Salı

Siyaset hesap kitap işidir. Hesabını bugünden iyi yaparsan, yarına tedarikli olmakla kalmayıp hedeflerine ulaşman hiç de zor olmaz. Kazanırsın, kazandırırsın… 

Senden öncekilerin hesabı iyi olmazsa, bunu değerlendirip kendine artı puan kazandırırsın. Hele ki bu konu ulaşım ve demiryolu olursa, binlerce insanın dikkatinden kaçmaz..

Trafiği aksatıyor bahanesiyle Adapazarı Ekspresi malum Mithatpaşa istasyonuna gönderilmişti. Tamamen hesap kitap hatası olan bu girişim sayesinde, otobüs firmaları sevinirken binlerce Sakaryalı ise mağdur oldu. Mağdur olmakla kalmayıp, trenleri tercih etmedi…

Zamanında en karlı hat olan Adapazarı-İstanbul arası seferler, bu girişimler yüzünden zarar etmeye başladı.

Neden etmesin ki…

Sefer sayıları azaltıldı, istasyon Mithatpaşaya taşındı, geri dönüşlerde sıkıntılar baş gösterdi..Tüm bunların yanında istasyonun teknik yetersizliği gibi sorunlar da eklenince vatandaşlar da otobüsleri tercih etmeye başladı.  Otobüs firmaları ellerini ovuştururken, benim TCDD ise zarar etti.

Şu dünyada unutulmaması gereken bir şey var; her inişin bir çıkışı vardır. Bir zaman gelecek, Adapazarı treni Gar’dan hareket edecek ve Haydarpaşa’ya kadar gidecek. İşte bu söylediklerim yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

TCDD’de hareketlilik başladı ve Adapazarı Ekspresi’nin Gar’a gelmesi için sayılı günler kaldı.

Tren bir şekilde ya alttan yada üstten gelecek diye her platformda dile getiren Ekrem Yüce’nin ilk seçeneği gerçek oluyor. Evet, tren herhangi bir hemzemin geçit kapatılmadan görevliler konulmak şekliyle bu ay içinde Gar’a getiriliyor.

Peki, bu zamana kadar konu hakkında ortada bir şey yokken nasıl oldu da TCDD yetkilileri gelip inceleme yaptı ve Mart ayında trenin Gar’a geleceğini söyledi?

Siyasi kulislerden edindiğim bilgilere göre  Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem Yüce Adapazarı Ekspresi konusunda girişimde bulundu. Girişim sonrasında  TCDD yetkilileri Mithatpaşa ve Adapazarı Gar arasında incelemelerde bulundu. Yine öğrendiğim bilgilere göre Gar ve Mithatpaşa istasyonları arasında bakım çalışması yapıldıktan sonra hat ulaşıma açılacak.

Peki bu ne kadar bir zaman alacak?

 

Bu konuda tam bir tarih yok. Kanımca 10-15 günlük süreç içinde hat hizmete girecektir. Yine eskisi gibi hemzemin geçitlerde görevliler çalışacak ve günlük 5+5 şeklinde seferlerine devam edecek.  

Adapazarı Ekspresi’nin Gar’a gelmesi zor bir konu değil. Geçtiğimiz gün Ali İhsan Yavuz’un da bu konuda bir gazeteye beyanatı varken, konunun bu kadar uzatılmasını anlamak mümkün değil. İnsanlarımız zor ve karmaşık bir şey istemiyor. Sadece ve sadece trenin Gar’a gelmesi ve seferlerinin biraz daha arttırılmasını istiyor.

Bu konuda A-B-C partisi ayırt etmeden söylüyorum; kim ön ayak olduysa ona şahsım ve Sakaryalılar adına teşekkür ediyorum…