Tren geldi ama tartışmalar bitmiyor yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Tren geldi ama tartışmalar bitmiyor21 Mart 2019, Perşembe

Adapazarı Ekspresi gara kadar geldi. Öncelikle emeği geçen herkese buradan teşekkür ediyorum. 2012 yılından beri verilen haklı mücadele, siyasilerin ve yetkililerin çalışmalarıyla tamamlandı.

 

İş bitmesine bitti fakat konu hala gündemdeki yerini koruyor. Bu hizmete muhalif olan köşe yazarlarını okudum. Biz de haklı gerekçelerimizi sizinle paylaşalım..

 

Efendim tren neden gara kadar gelmeli? Bu konuda teknik eleştiriler neler? Biraz göz gezdirelim…

 

Öncelikle trenin gelmesi trafiği sıkıştırır mı? Bu soruya TCDD’nin çalışmalarıyla örnek verelim. 1. Bölge ekiplerinin yaptığı çalışmalara göre bu soruya hayır yanıtını verelim. Peki neden?

 

Trenin geçtiği güzergahta kritik olarak 4 hemzemin geçit bulunuyor. Bunlardan ikisini kapattığınızda trafik yoğunluğu otomatikman geri planda kalıyor. Bu çalışma, TCDD’ye ait bir çalışmadır. Zaten demiryolları yönetmeliğine bakarsanız, geçitler arası mesafenin en az 1 km olması gerektiğini göreceksiniz.

 

Bizde ise sadece 400 metre..Tabiki bu trafik sıkışır ve yoğunlaşır. Geçit kapatmak neden akıllara gelmiyor yada uygulanmak istemiyor o ayrı bir tartışma konusu…

 

Gelelim ikinci konuya..Efendim tren rantable değilmiş. Yani maliyet yönüyle otobüsle aynı fiyata geliyormuş. Bu tamamen yanlış. Yanlış hatırlamıyorsam Adapazarı’ndan Pendik’e tam ücret 18 TL…Gebze-Halkalı banliyösü ile karşıya geçseniz 3,60 TL. En fazlası ise Halkalı’ya kadar 5,70 TL. Bunun neresi rantable değil…

 

Diğer bir konu da Pendik’e kim gidecek meselesi..

 

İstanbul’a giden yolcuların istatistiğini tutsanız tabiki Pendik’te işi olanların oranı yüzde 5’i geçmez..Demek ki bu trenleri kullananlar tamamına yakını İstanbul’un çeşitli semtlerinde işi olan insanlar…Bu trenler ayrıca TCDD’ye en çok kazandıran bölgesel trenlerdir. Bunlar TCDD’nin kayıtlarında sabittir.

 

Geçmiş yıllardaki rakamlara bakılacak olursa, Adapazarı Ekspresi’nin günlük 3 binden fazla yolcu taşıdığını görürsünüz. Bu gerçekten yüksek bir rakam…Mithatpaşa’yı tercih etmeyenler, trenin gara gelmesiyle adeta bir talep patlamasına neden oldu. Merak edenler gar müdürlüğünden gerekli bilgileri alabilir.

 

 

 

 

 

Başka bir konuya gelirsek; tren zaman açısından otobüsten daha geç gidiyormuş. Bu da yanlış bir düşünce..Adapazarı-Pendik arası 1 saat 45 dakika. Diyelim karşıda bir ilçeye gideceksiniz..Burası da Zeytinburnu olsun. Ortalama 50 dk sürüyor. Toplamda baktığınızda otobüste Esenler’in garaja girmesiyle aynı saate denk geliyor. Üstelik ucuz ve güvenli bir yolculukla.

 

Gelelim, tren yapılmasaydı gardan Mithapaşa istasyonuna kadar olan bölümde ‘Yaşam Alanı’ oluşturulacaktı görüşüne…

 

 Allah aşkına; genişliği birkaç metreyi geçmeyen bir alanda hangi yaşam alanından bahsediyorsunuz? Yürüyüş yollarının adına Yaşam Alanı diyorsanız buna bir sözüm yok. Sakarya’nın yeterince yeşil alanlarının olduğuna inanan insanlardanım. Zaten Donatım Park ve yapılacak olan Millet Parkı ile bu görüşüm daha da pekişti.

 

Yürüyüş yolu yapılacak diye trenin gara gelmesine muhalif olmak pek de doğru bir düşünce sistemi değil…  

 

Eğer en önemli sorun trafiği aksatacak düşüncesi ise TCDD’nin hali hazırda olan projesi ile (bazı geçitlerin kapatılması) bu sorun kökünden halledilecektir. Artık trenimiz merkeze gelmişti ve konu kapanmıştır..Umarım diğer sorunlarımız da bir an önce çözülür…