Belediye başkanlarına birkaç öneri sunalım yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

Belediye başkanlarına birkaç öneri sunalım25 Nisan 2019, Perşembe

31 Mart yerel seçimlerin ardından kazananlar kaybedenler belli oldu. Kaybedenler neden ve sonuçları arasında fikir yürütedursunlar, kazananlar şu aralar ziyaret turlarında.

Belediyelerden gelen haberlere bakacak olursak ziyaretler bir türlü bitmedi. Biraz daha uzayacak gibi görünüyor. Zor bir dönemden geçiyoruz. Ekonomide para dolaşımının azaldığı, nakitlerin geri çekildiği, borçlanmanın son derece yüksek olduğu bir zaman dilimi..

Başkanlar bu zor dönemde göreve başlıyorlar…Tüm bunların yanında yüksek enflasyon, borç yükünün bazı ilçelerde bütçenin yüzde 40’ına yaklaştığı son derece zor ve riskli bir dönem…Tabi ortada verilmiş sözler de var. Vatandaş bu verilen sözlerin takibini yapacak. Bu zor dönemde ya söz vermeyeceksiniz ya da verilen sözlerin arkasında olacaksınız…

Peki belediye başkanları bu sancılı dönemde başarılı olmak ve vatandaşa mahcup olmaması için neler yapabilir? Bunlara kısaca maddeler halinde değinelim…

1-Yapacağınız ilk iş israfın önüne geçmektir. Yatırım ve projelerinizi hayata geçirmeden önce israfı azaltıcı hatta bitirici önlemlerini derhal alın. Bunları kalem kalem sayacak olursak bu sayfa yetmeyecektir. Bunları zaten yönetim kadronuz biliyor. Makam araçlarından tutun da gereksiz tüm harcamaların önüne geçin ve bizzat denetleyin…

2-Yatırım, ihale işleri yada satınalma kalemlerinde mutlaka ama mutlaka tasarrufa gidin…Yapılacak olan bir işi tanıdık, eş, dost akrabaya değil; o işi hem kaliteli hem de düşük maliyetli olan kişilere verin…Geçmişte bu işi çok yapıldı ve bütçelerde bunun sancıları halen çekiliyor. Örneğin, 5 TL’ye yapılacak olan bir işi tanıdık diye 8 TL’ye verirseniz, bunun sonucu hem belediyeye hem de vatandaşa yansır. Halkın vergi ve gelirleriyle dolan belediye kasası, yine halka hizmet olarak dönmeli…Başkalarını zengin etmek, vatandaşa yapılacak olan en büyük kötülüktür. Bunun hesabını Hak katında veremeyeceğinizi de unutmayın.

3-Rutin belediyecilik hizmetleri elbette önemli. Vatandaşın çöplerinin toplanması, asfalt, yol bakımları, yama işleri, çiçek dikimi, peyzaj çalışmaları gibi çalışmalar güzel fakat vatandaşı asıl memnun edecek çalışmalar ise biraz farklı. Vizyoner olun. Vizyoner değilseniz vizyoner ekiple çalışın. Vatandaşın karşısına çok değişik ve renkli projelerle çıkın. Örneğin, belediyenizde proje ekibi kurun. Bunun başında ise siz bulunun. Bu komisyon her ayın belirli zamanlarında toplansın ve ilçeniz için farklı sonuçlar ortaya çıkarsın.

4-Unutmayın; halk sizden sıradan belediyecilik hizmetini yanında, vizyon projeler bekliyor. Bunu yaptığınız sürece o koltuklarda kalabilirsiniz.

5-Her işi adaletle yönetin. Adaletin girmediği ortamda kargaşa olur. Hak’kı üstün tutun. Her işinizde Allah’ı hatırlayın. Atacağınız her adımda kul hakkına riayet edin. Bir işe başlarken, azınlığın değil çoğunluğun sesine kulak verin. Zira; azınlık yüzünden çoğunluğun hizmet hakkını ellerinden almış olursunuz.

6-Ben değil, biz yaptık deyin. Zira ben, enaniyet, biz ise mütevaziliğin ölçüsüdür. Makamın Allah’tan geldiğini, yine Allah tarafından elinizden alınacağını da unutmayın. Sık sık dua alın. Hayır hasenata büyük önem verin.

7-Danışan pişman olmaz sözünü düstur edinin. Bütçenizi gerekirse, yılın belirli periyotlarında bir uzmana gösterin, analiz ettirin.

8-Belediyeniz için gerekli kaynak arayışına gidin. Borçlanmadan ziyade üretim yönlü kaynaklar edinin ve bu yönde yatırım yapın.

9-Görüyorum ki Sakarya’da hibe kredi desteği kullanan ilçe belediyeleri yok gibi. Hiç değilse bu dönemde hibe kredilere (AB kredileri, Japon hibe destekleri vb.) önem verilmesi gerekir. Bütçeden yapılan yatırımlar, yüzde 100 kullanılırken, bu desteklerle bütçenin en fazla yüzde 30’u kullanılır. Bu yapan belediyelerin sayısı Türkiye’de çok fazla. Sakarya’da maalesef bunu göremiyoruz. İyi bir ekiple, bu yatırımların finansmanı bu mecralardan sağlanabilir.

10-Özellikle çocuk ve kadınlara önem verin. Onlara yapacağınız yatırımlar, sizlere en büyük dönüşü manevi huzur olacaktır. Sektörlere destek verin diye ısrar etmiyorum. İlla da bunu yapacaksanız kanımca tarım sektörü derim. 129 ülkeden 135 kalem gıda ithal ediyoruz. Durumun vehametini sanırım daha fazla anlatmamam gerek yok.

Bu öneriler daha uzayıp gider…Başkanlarımıza hizmet için çıktıkları bu yolda başarılar diliyorum…