Para istikrar ortamını sever 3 Mayıs 2019, Cuma

İngilizler her zaman şunu der; para sakin yeri sever…Gerçekten de öyle..Huzurlu olmayan yerde para durmaz, yatırımlar gelmez. Yıllardır kısır çekişmelerin bitmediği ülkemizde yüksek enflasyon, yüksek kur, yüksek faiz ve yüksek işsizlik oranları ile boğuşup duruyoruz. Bunun sonunda ise paranın yönü hep bir yerlere kaymıştır. Halen de bu süreç devam ediyor.

Şu an ekonomi yönetiminin bir türlü beceremediği şey ise paranın istikrarı…Daha geniş bir tabirle fiyat istikrarını sağlayamayan ekonomi yönetimi, dışarda para bulma ümidini tamamen kaybetmiş durumda.

3 yıllık planlara baktığımızda yüzde 5’lik enflasyon hedefi de hayalden öteye gitmeyecek bir konu. Bu zaten Merkez Bankası da biliyor.

Soruların yüzde 80’ini geçiştiren Merkez Bankası başkanı, rezervlerin neden bu kadar eridiği konusunda hala belirsizliğini koruyor. Sahi, Merkez Bankası’nın döviz rezervleri 26 milyar dolara kadar nasıl düştü? Bunun cevabını verebilir mi?

Yoksa devlet bankalarına satmaları için döviz vermiş olmayasın? Eksik rezervleri de yeniden borçlanma yöntemiyle tamamlamaya çalışmış olmasınlar…Ekonomi kötü değil çok kötüye gidiyor hatta yuvarlanıyor.

Dolar 6 TL oldu, işsizlik tarihi rekor kırarak yüzde 14’e dayandı, faizler yüzde 20’leri aştı, iç ve dış borçlar alarm veriyor, yatırımlar durdu, maliyetler yükseldi. Halk açız diye bağırıyor…

Peki ne olacak?

Hemen diyeyim, böyle giderse sonumuz hiç iyi değil…Bizden söylemesi…