İftarda soygun, Pardon Ramazan ayınız mübarek olsun yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

İftarda soygun, Pardon Ramazan ayınız mübarek olsun8 Mayıs 2019, Çarşamba

Her Ramazan ayı geldiğinde bu tür yazıyı mutlaka yazarız, ilgililerin gözü kör, bunun sorumlusu kim, bakan eden yok, Valilik mi, Belediyeler mi? esnaf Birliklerimi, Esnaf odası mı? diye sorular sorarız, amacımız vatandaşın manasız ve fırsat düşkünleri tarafından Ramazan ayında adeta kaz gibi yolunmasını, enayi gibi soyulmasını ilgililere duyurmak. Aslında bu işi ilgililerde görüyor, biliyor ama neden ses çıkarmıyorlar işte tam orasını bir türlü anlayamıyoruz.

Evet değerli okuyucularım Ramazanınız mübarek olsun. Her halde bu iftar soygunundan rahatsız olmayan yoktur. İş o kadar abartılıyor ki sanki 11 ay aynı yerde yenilen akşam yemekleri normal ve ne yersen onu ödüyorsun biçimde oluyor, ancak akşam yemeklerinin ismi iftar olunca 1 ay hem sen istediğini yiyemiyorsun hem de dayatılan menü ile en az iki üç misli para ödüyorsun.

Şimdi burada isimlerini yazamayacağımız iki işletmeyi örnek göstermek istiyorum. Birinde çorba 1-1,5 tl, pilav 1,5 tl gibi fiatlar ile normal bir akşam yemeğinde 10-12 tl arasında doyarak kalkarken Ramazan ayında bu yemeğin ismi iftar olunca ayni yerde aynı şekilde yeseniz dahi kapı girişindeki yazan 30 tl ödüyorsunuz bunu anlayan varsa bana da anlatsın.

Yine başka bir ilan gördüm inanın ne söyleyeceğimi şaşırdım, hani şaşırmadım da şimdi Ramazandayız diye kendimi tuttum. Mavi durakta bir yer. Adı bilmem ne olan mekan (mevzuat gereği açıkça yazamıyoruz) 6 tane iftar menüsü yapmış 2 tanesi 50, 2 tanesi 60, biri 70 biri 90 tl. Bu menülerdeki yiyecekleri Ramazan dışında bu fiatların yarısına yemek mümkün. Ama şimdi istismar zamanı, insanları dini duygular ile sömürme zamanı ya vur abalıya gitsin.

Şimdi burada bana “ Sana ne be adam, oraya gidenler,menü altında misli misli para ödeyenler halinden memnun” derseniz ben işin bu tarafından değilim. En büyüğünden en ufağına kadar müesseseler tarafında insanlarımızın cebinden zorla ve haksız olarak alınan bu paraların neden özellikle Ramazan ayında alındığının peşindeyim, ben bu rezilliğe kepazeliğe dur demeyen yöneticilerin peşindeyim. Ben Ramazan ayında insanların cebinden 11 ay başka 1 ay başka para alanların peşindeyim.

Bu arada bir tenzih yapayım. İftarda ne yersen onun ücretini ödersin diyerek çalışmasını sürdüren ve 11 ay ile Ramazan da aynı ücreti alan lokanta ve esnafımızda var onlara da buradan selamımız olsun diyorum. Toparlamak lazımsa yani ben bir çorba birde kuru fasulye yiyeyim isteğiniz senin dediğin gibi değil bizim dediğimiz ve menümüzü yemek mecburiyetindesiniz diyenleri allaha havale ediyorum. Bundan bir müddet önce sadece döner yemek istememize rağmen menü adı altında yemediğimiz 4 tatlı parasını da alan o dönerciye zaten hakkımızı helal etmedik, etmiyoruz.

Yazıma başlarken dediğim gibi bu yazıyı her Ramazan yazıyoruz, biz bıkmadık ancak ilgililerde görmemekte anlamamakta ve bu işe el atmamakla direnmekten bıkmadılar.

İftarda soygun, Pardon Ramazan ayınız mübarek olsun. 08.05.2019