Önce yaya logoları böylemi olmalı?27 Mayıs 2019, Pazartesi

Büyükşehir Belediyemiz önceki günlerde Trafik haftasına yapılan destekle yaya geçitlerinin bazılarının, (evet bazılarının) boyalarını yeniledi ve yaya geçidinin hemen ve sadece bir metre kadar önüne “Önce Yaya” ikaz yazılarını koydu. İlk bakışta beğendik ve ha şöyle trafik konusunda artık istediğimiz noktaya geliyoruz, Büyükşehirde çok iyi ikazlar koydu artık yayalar güven içinde karşıdan karşıya geçecekler dedik.

Yayaların, kendilerine ayrılmış ve boyanmış alanlardan karşıya geçmesi için ayrıca her hangi bir ikaza gerek yoktur, karşıdan karşıya geçmek için yaya ayağını yola attığı an hareket halindeki araçlar durmak zorundadır, “Önce Yaya” diyoruz ya işte onun için durmak zorunda. Ama Dünya’da eğitim yönünden geri kalmış veya nemelazımcılık akılsızlığı ile davranan bizim araç kullanan vatandaşlarımıza birde ikaz lazım diyerek  yapılan bu işlemi beğendik.

Ama gelin görün ki bu işte her zaman yapılan baştan sağma şekilde yapıldığı için hem amacına ulaşmadı hem de yapıldıktan kısa bir süre sonunda görünmez oldu. Yaya kaldırımı çizgileri beyaz, “Önce Yaya” ikaz yazısı beyaz, birde yaya geçidinin dibinde olunca ne duran var nede yol veren. Ben kendi aracımla giderken her hangi bir yaya geçidinde  yaya ile karşılaştığım anda hemen durup yol veriyorum, ama benim durduğumu görse de ayağını frene bile basmayan o trafik canavarları durmuyor.

Yani değerli okuyucularım en çok korktuğum konu yol verip te geçişini sağlamaya çalıştığımız insanımız, bir gün o durmayan ve hatta bize durduğumuz için kızıp korna çalan trafik canavarı tarafından ahrete yollanacak. Bunun vebali de durup yol verdiğimiz için bize kalacak.

Peki ne yapalım daha yaya geçidi boyanmış, ikaz yazısı konulmuş derseniz, bende  yazımın içindeki iki fotoğrafa iyi bakın derim. O trafik canavarı bu yazılara uyar mı ? uymaz mı? bilemem ama, ikazı gözünün içine sokarsak belki sonuca gitmiş oluruz diye düşünüyorum.

Bir diğer düşüncem de bu ikaz yazılarını yapan görevlilerin neden işleri baştan sağma yaptıkları konusunda. Geziyor ve yapılan yaya geçitlerine bakıyorum en önemli uzun metrajlı ana yolda  bir geçitte yapılmış biraz ilerdeki geçitte yok. Göstermelik bazı ana alterlerde yapılmış, biraz arka planda kalanlarda yok. Yani ana arterden geçen insan, diğer yerlerden geçen değil. Bir iş bu kadar mı savsaklanır ve görev ihmali yapılır, bunu da siz değerli okuyucularıma bırakıyorum.

Büyükşehir ulaşım veya trafik yetkililerine son sözüm, ben yazımı fazla uzatma niyetinde değilim, dediğim gibi 2 fotoğraf arasındaki farkı görün ve elinizi vicdanınıza koyarak görevimizi çok güzel yapmış durumdayız diyebilecek misiniz ? onu merak ediyorum. Hem bir ilave daha yapmak istiyorum bu benim çok beğendiğim ikaz yazısı ve yaya geçidi çizgileri muhalefet Belediyesine ait. Sizler Büyükşehir başkanımızı tenkit ettiriyorsunuz, bari partisini ettirmeyin, şu işleri adam gibi yapın. 27.05.2019