36 firma gurur tablomuz yazısını arkadaşına e-posta gönder

Adınız : Kimden : Kime :
Mesajınız :

36 firma gurur tablomuz 29 Mayıs 2019, Çarşamba

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2018 araştırmasına göre Türkiye’nin en büyük ilk 500 firması açıklandı. Her yıl bilanço büyüklükleri, net satışlar, cirolar ve istihdam büyüklüğü esas alınarak hazırlanan veriler ışığında, Sakarya’da 36 firma yer aldı.

Eskiden bir OSB’si olmayan Sakarya’da şimdilerde ise her ilçeye bir sanayi kurmak aşamasındayız. Nüfusu 1 milyonu geçen Sakarya, artık daha fazla üretiyor ve gelişiyor. İhracatta 7. Sıradaki yerini koruyan Sakarya, gözünü şimdi ilk 5’e dikmiş durumda. Elbette bunlar yeterli değil.

İlk 500’e giren firma sayısını daha da arttırmamız gerekir. Bunun yanında, üretimi arttırmak, istihdamı canlandırmak ve yeni pazarlar bulmak en büyük hedeflerimiz olmalı. Kanımca Sakarya’daki OSB’lerin Pazar paylarını yeterli görmüyorum. Başta Uzakdoğu ülkeleri olmak üzere, Kuzey ve Orta Afrika ülkelerine daha fazla önem verilmeli.

Elbette kur risklerini de göz ardı etmiyoruz fakat içinde bulunduğumuz sıkıntıların çözümü yeni pazarlar bularak rekabet ortamına derin bir şekilde girmekten geçiyor.  

Bu konuda Akgün Altuğ’a kulak verelim. Şöyle diyor Akgün Başkan, “Türk sanayisinin 2018 yılında yaşanan global ve ulusal ekonomik sıkıntıları, kur dalgalanmaları gibi birçok ciddi sorunla mücadele ettiği aşikardır.

Ancak tüm bunlara rağmen ülkemizin ve şehrimizin üretim azminin devam etmesi son derece memnuniyet verici.  SATSO camiası olarak listeye giren üyelerimizin başta ülkemiz ekonomisi olmak üzere, kentimiz ve bölgemizin ekonomik kalkınması ve istihdamına olan katkılarını takdir ediyor, başarılarının devamını diliyoruz” dedi.

Sakaryalı firmaların da her yıl yer aldığı ilk 500 araştırmasına göre; Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’nun 2017 yılında 652.7 milyar TL olan üretimden net satışları,  2018 yılında yüzde 34.5 artarak 878 milyar TL’ye çıktı. İSO değerlendirmesine göre, bu hızlı büyümede, fiyat artışlarının yanı sıra döviz kurlarındaki yükselmenin ihracat gelirlerinde yarattığı artışın da belirleyici rol oynadığı belirtildi.